Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Powerhouse Mimarlık Ofisi Tarafından Karbon İzini En Aza İndirecek Biçimde Tasarlanan “Yüzer Ofis Rotterdam”, Rijn Limanı’nda Konumlanacak

7334Powerhouse Mimarlık Ofisi Tarafından Karbon İzini En Aza İndirecek Biçimde Tasarlanan “Yüzer Ofis Rotterdam”, Rijn Limanı’nda Konumlanacak

Birleşmiş Milletler eski sekreteri Ban ki Moon’un kurucuları arasında bulunduğu “İklim Uyarlanması Üzerine Küresel Merkez”ine ev sahipliği yapacak olan ve Rijn Limanı’nda konumlanacak yüzer ofis, kendine yeterli olan yapısıyla, doğada bırakacağı karbon izini en aza indiriyor.

Hollanda‘nın Rotterdam kentindeki Yeni Maas Irmağı üzerinde bulunan Rijn Limanı‘nda konumlandırılacak  olan yapı, kendine yeterli ve ürettiği kadar enerji tüketen bir yapı olacak.  Yüzer Ofis Rotterdam, ingilizce “Floating Office Rotterdam“ın baş harflerine gönderme yapan ‘FOR’ kısaltmasıyla da anılıyor. 2020 sonbahar aylarında yapımına başlanacak olan FOR‘un 5 ve 10 yıl arasındaki süreçte limanda kalması planlanıyor.

For 2

Mimarlık firması Powerhouse tarafından tamamen ahşap kullanılarak tasarlanan Yüzen Ofis Rotterdam, İklim Uyarlanması Üzerine Küresel Merkez‘in (Global Center on Adaptation – GCA) genel yönetim merkezi olarak hizmet verecek.

Kuruluş, iklim değişikliklerinin yarattığı etkilerin teknoloji, planlama ve yatırım aracılığıyla yönetilmesi için alınacak önlemlerin geliştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. 2018 yılında kurulan İklim Uyarlanması Üzerine Küresel Merkez, Birleşmiş Milletler Sekreterliği sürdürmüş olan Ban ki Moon, Microsof’un kurucusu Bill Gates, IMF yöneticisi Kristalina Georgieva tarafından yönetiliyor.

For 3

Powerhouse mimarlık firmasının kurucusu olan mimar Nanne de Ru, sürdürülebilir ve yüzer bir ofis yapısı tasarlamanın çok yenilikçi bir  tasarım istemi olduğunu ve tasarımı bütüncül bir anlayışla ele aldıklarını belirtiyor. De Ru sözlerini ” Yapıyı soğutmak için Ren ırmağının suyunun kullanılması, ofis yapısının çatısının yüzeyinin bir enerji kaynağı olarak kullanılması, yapıyı kendi kendine yetebilir bir duruma getiriyor. Ağaç gereç kullanılarak tasarlanan yapı, kolayca kurulup sökülebilir olmasıyla; döngüsel ekonomiye uygun  olmasını sağlıyor.” diyerek sürdürüyor.

Yapının konstrüksiyonun ana öğesi olarak ağaç gerecin kullanıyor olması; yapının doğada bıraktığı karbon ayak izini büyük oranda azaltıyor.

Kat döşemelerinin, yapının cephesinin dışına çıkıyor olması güneş ışınlarına karşı bir gölgelik işlevi görüyor ayrıca cephelerde geniş açıklıklara olanak vererek, aydınlık konforu için gerekli olan gün ışığının iç mekanlara ulaşmasını sağlıyor.

Yapının ofis mekanlarının dışında, içinde geniş bir terası bulunan restoranı ve Maas ırmağı üzerinde yüzen bir yüzme havuzu da bulunuyor.

 

(Kaynak: designboom.com)

 

 

 

-->