Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Galataport İstanbul, 2020 Yılında Açılıyor

6037Galataport İstanbul, 2020 Yılında Açılıyor

Karaköy kıyı şeridine 200 yıl sonra erişim olanağı sağlayacak olan, Galataport İstanbul, 2020 yılının Mayıs ayında açılacak.

İstanbul Boğazı’nın 1,2 kilometrelik kıyı şeridini kapsayan proje, iki müze ve 14 bin metrekarelik rekreasyon alanı ile beraber kentin kültür-sanat yaşamı için de yeni bir merkeze dönüşecek. Yılda 7 milyonu yabancı turist olmak üzere 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak olan Galataport İstanbul Proje’sinde yaklaşık 250 adet perakende ve yeme-içme noktası planlanıyor.

galataport 2

Dünyada ilk defa yolcuların yerin altında karşılanacağı, gümrüklü ve gümrüksüz alanların değişken şekilde ayrılabildiği, şehrin en tarihi ve kültürel açıdan varsıl bölümünde yılda 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak olan Galataport İstanbul Kruvaziyer Limanı, ana liman ve transit sefer olarak kruvaziyer gemilerini ağırlayacak. Böylece; bir ana liman olarak konumlanan Galataport, Akdeniz çanağından Karadeniz’e kadar geniş bir coğrafyada da kruvaziyer turizmine hareketlilik getirecek.

galataport 3

Dünyada ilk kez kurgulanan kapak sistemi ve buna bağlı yer altında 29 bin metrekarelik terminal hizmete sokulacak limanda, gemi olmadığı zamanlarda ise gümrüklü alanı ve güvenlik (ISPS) alanını ayıran kapak sistemi sayesinde yerleşkenin yer üstü alanının tamamı, halkın hizmetine sunulacak.

galataport 4

2020 yılında toplam 64 sefer, 2021 yılında ise yaklaşık 140 sefer Galataport İstanbul’a rezervasyon yaparken, çoğu firmanın Galataport İstanbul’u ana liman olarak kullanması bekleniyor.

Projenin hayata geçmesinin ardından ise planlama kapsamında bulunan kruvaziyer terminalinin, yerel ve dünya lezzetleri sunan kafelerin ve restoranların, ulusal ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapacak mağazaların, otelin, ofislerin ve yüksek kapasitedeki otoparkın açılmasından sonra ise yaklaşık 4 bin 500 kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

(Kaynak: aa.com.tr)