Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Uzak Doğu Sanat Piyasasındaki Gelişmeleri Bağlı Olarak Sanat Yapıtları Taşımacılığı Firması “Crozier”, Hong Kong’ta Varlığını Büyütme Yönünde Adımlar Atıyor.

16227Uzak Doğu Sanat Piyasasındaki Gelişmeleri Bağlı Olarak Sanat Yapıtları Taşımacılığı Firması “Crozier”, Hong Kong’ta Varlığını Büyütme Yönünde Adımlar Atıyor.

İsviçre merkezli sanat yapıtları taşımacılığı firması Crozier, Uzak Doğu’daki sanat piyasasında yaşanan büyümeyi göz önünde bulundurarak, Hong Kong’taki varlığını büyütüyor.

Özellikle son yıllarda deniz taşımacılığı, karbon salınımını azaltması ve artan yakıt maliyetleri nedeniyle giderek uygun bir seçeneğe dönüştü. Bu gelişme, sergievlerini ve kültür kuruluşlarını, uluslararası kapsamdaki etkinlikler arasında dolaşıma sokulan sanat yapıtlarının taşınmasında bu yola yöneltiyor.

Piyasa pusulasının ibresi, Doğu ülkelerine doğru kayarken, sanat yapıtı taşımacılığı firması Crozier, IFAS’ı (Integrated Fine Arts Solution) bünyesine katarak Asya pazarındaki varlığını büyüttü. Hong Kong merkezli IFAS, önde gelen sanat yapıtları depolama ve yerleştirme firması konumundaydı.

Firmanın Avrupa ve Asya genel yöneticisi Simon Hornby, Crozier’in bu girişimini, 46 yıllık kurumsal tarihi içindeki önemli bir adım olarak değerlendirirken, aynı zamanda da Hong Kong’a yapılan deniz yoluyla taşımacılıkta dikkat çeken bir artış gerçekleştiğini söylüyor. Bu yılın başlarında, ünlü müzayede evi Christie’s ile işbirliği yapan firma, New York-Londra arasında ayda bir kez ve Londra-Hong Kong arasında iki ayda bir kez sefer yapan gemilerle çok sayıda konteyner yollamıştı. Hornby, bu duruma ek olarak Londra-Hong Kong arasında düzenlenen gemi seferinin de 24 saat içinde tükendiğini sözlerine ekliyor.

Hong Kong’ta gerçekleşen bu genişleme hamlesi, Crozier’e aynı zamanda Asya’nın diğer yerlerinde özellikle Seul’de ve Singapur’da büyüme olanağı sağlıyor. Crozier, ‘Frieze Seul’ sanat fuarının resmi nakliyeci firmaları arasında yer alıyor. Hornby, Londra’dan ve New York’tan firma aracılığıyla nakliye gerçekleştiren sanatevlerinin bulunduğunu; ayrıca Hong Kong’tan Seul’e de yine sanat yapıtlarının gönderiminin gerçekleştiğini vurguluyor.

Her ne kadar Asya sanat pazarında açık seçik bir büyüme görülse de yine de yol üzerinden bazı engeller de bulunuyor. Bu durum özellikle Kovid kaynaklı sert önlemlerin uygulandığı ve Pekin tarafından sıkı bir siyasi denetimi altında tutulan Hong Kong’da ortaya çıkıyor. Bununla beraber, Hornby, değerlendirmesinde; “Biz hala Hong Kong’u – Çin’e ve Çin dışına açılan- ana geçit kapısı olarak görüyoruz. Hong Kong doları hala ABD Dolarına bağlı, ve hukuk yapısı da hala İngiliz hukukuna dayanıyor. Tüm bunların önümüzdeki 20 ila 30 yıl arasında değişeceğine yönelik bir gösterge de bulunmuyor.” diyor.

Şirket, Kasım ayında Paris’te elektrikli araçların kullanılacağı bir tesis açıyor. Hornby, girişimin müşterilerinin Paris’teki tüm gereksinimlerini hızlandıracağını sözlerine ekliyor ve Londra ve Paris arasındaki erişimin çok daha etkin bir durum alacağını ifade ediyor. Kurulumu planlanan iklim denetimli depolama, Ekim ayının sonunda açılacak olan Paris+ par Art Basel fuarı tarihine kadar yetişmeyecek ancak yine de Hornby, etkinlik için kente gelen sergievlerine yardımcı olmak için fuar alanında olanaklar sağlayacaklarını belirtiyor. Ayıca ileriye dönük olarak, Firma, Paris’i sürekli bir yan merkez olarak kullanacak.

Crozier’in gelişme yönündeki son adımı, bir bakıma; çevre dostu taşımacılık seçeneği yönünde arayışları bulunan müşterilerin bu konudaki istemlerinin bir yansıma durumunda. Ayrıca yakıt maliyeti sarmalıyla birlikte deniz yoluyla nakliye giderek artan biçimde – hava taşımacılığından %25 daha ucuz – daha altından kalkılabilir bir seçeneğe dönüştü.

Hornby’in saptamasında “Burada ayırdına vardığımız şey, insanların, siparişlerini 48 saat içinde teslim almalarının oluşturduğu anlık mutluluk duygusundan daha çok, altı haftalık bir süre içinde teslim alıyor olmaların onlara daha çok mutluluk veriyor olmalarını fark etmemiz. Artık daha fazla sayıda müşteri, yalnızca fiyat anlamında uygun olması nedeniyle değil daha uzun erimli olarak, karbon salınımını indirgiyor olması nedeniyle de iş modelimizin parçası olması zorunluluğunu takdir ediyor olmaları nedeniyle bu kararı alıyorlar” diyor.

Sanat piyasasının gelişiminin genel görünümünü çıkarmak için Crozier’in büyüme yönünde gösterdiği atılımlarına bakılabilir. Şirket günümüzde Amerika, Avrupa ve Asya’daki 11 merkez üzerinden 30 konumda etkinlik gösteriyor. 1976 yılında New York’ta Bob Crozier tarafından kurulan firma, kentin doğu kıyı yakasında gelişmeye başladı. Bu süreç içinde özellikle Batı Kıyısında da faaliyetlerine başlamadan önce çok sayıda işletmeyi bünyesine kattı. Daha sonra İsviçre’ye taşınan Crozier burada da Zürih’teki ve Cenova’da bulunan bazı firmaları satın aldı. Yaklaşık olarak Üç yıl sonra ise, firmanın bir kolu Londra’da açıldı.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

-->