Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türkiye’nin Side’de Bulunan İlk Sualtı Müzesi’ni 50.000 Kişi Dalış Yaparak Ziyaret Etti.

6591Türkiye’nin Side’de Bulunan İlk Sualtı Müzesi’ni 50.000 Kişi Dalış Yaparak Ziyaret Etti.

Türkiye’nin Side’de bulunan ilk sualtı müzesi, Meksika’daki 400 heykel barındıran sualtı müzesinden sonra 117 heykelle dünyada ikinci sırada yer alıyor.

31 Ekim 2015 tarihinde açılan Side Sualtı Müzesi‘ni, açıldığı günden bu yana 50 bin kişi dalış yaparak ziyaret etti.

Side’nin yaklaşık 1,5 mil açığında, 11, 18 ve 24 metre derinliklerde bulunan Side Sualtı Müzesi, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) Antalya Şubesi tarafından yaptırıldı.

Sualtı varsıllığı açısından, bilinenin aksine; Side, Kaş’ta olduğundan daha fazla  deniz canlısı görme olanağı sunuyor.  Kaş’ta görüş mesafesinin daha iyi olması da cabası…

AA’nın konuyla ilgili olarak görüşmüş olduğu emekli SAS Komandosu Ahmet Gülaydın, Dünyadaki gezici dalıcı sertifikası bulunan ve genellikle Maldivler, Mısır, Bali, Tayland ve Meksika’ya giden 3 milyon kişiyi Türkiye’ye çekmek amacıyla planlanan bu girişimin yeterli tanıtım yapılmaması nedeniyle beklentileri tam olarak karşılamamış durumda olduğunun belirtiyor.

İstanbul ve Gaziantep’ten gelen yontu sanatçıları tarafından üretilen yapıtların bulunduğu Sualtı müzesindeki yontu kümeleri, belirli temalar üzerine oluşturulmuş.

Öncelikli olarak Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na gönderme yapan yontu kümesi; asker, top arabası, top mermisi’nden oluşuyor.  İkinci kümede 12 metre derinlikte Mevlana ve semazenlerden oluşan 30’a yakın yontu bulunuyor. 18 metre derinlikte Side kent tarihine gönderme yapan Ankara-Side arasındaki tarihi tecimsel etkinliği betimleyen deve kervanı bulunuyor. 24 metrede Kurtuluş Savaşı ve Poseidon betimi ve aynı derinlikte konumlandırılmış, Türkiye haritası ve Türk Bayrağı bulunuyor.

Suriye’deki savaşına gönderme yapan yontu kümesinde savaştan kaçarken, denizde hayatlarını kaybeden çocuklar anısına, bir çiçek bahçesi yontu kümesi oluşturulmuş

(Kaynak: aa.com.tr)

 

-->