Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türk Tarihinde Önemli Bir Yeri Olan “Rüsumat No:4” Gemisi İçin Ordu Kentinde Hazırlanan Açık Hava Müzesi’nin ve Geminin Benzerinin Yapım Çalışmaları Sürüyor.

14282Türk Tarihinde Önemli Bir Yeri Olan “Rüsumat No:4” Gemisi İçin Ordu Kentinde Hazırlanan Açık Hava Müzesi’nin ve Geminin Benzerinin Yapım Çalışmaları Sürüyor.

Türk Kurtuluş Savaşı tarihinde önemli bir yeri olan “Rüsumat No:4” gemisi için hazırlanan “Rüsumat No:4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi” projesinin ve tarihi geminin benzerinin yapım çalışmaları sürüyor.

1921 yılında Yunan gemisine yakalanmaması için Ordu sahilinde batırılan gemi, tehlikenin geçmesinin deniz yüzeyine çıkartılarak yeniden yüzdürülmüş ve Kurtuluş Savaşının ve dünya denizcilik tarihinin unutulmaz kahramanlık destanlarından biri olarak tarihte yerini almıştı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimiyle başlayan, ‘Rüsumat No:4 Gemisi Teşhir Alanı ve Açık Hava Müzesi Projesi’, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1924 yılında Hamidiye Kruvazörü ile Ordu’ya yaptığı ziyarette karaya ayak bastığı yer olan Altınordu sahili Ayışığı Meydanı’nda gerçekleştiriliyor.

orduhavadis.com

unyedenhaber.com

Tarihi kaynaklardan yararlanılarak geminin birebir ölçekte benzerinin üretileceği ilk aşamada sürdürülen yapım çalışmalarına koşut olarak, yerleşkede denizcilerin gemiye ulaşımını sağlayan ahşap Karadeniz takalarına, ziyaretçilerin alandaki dolaşımları için ahşapla kaplı yürüyüş yoluna, ve tarihi içeriğe uygun çevre düzenlemesine yer verilecek.

(Kaynak: ordumanset.net, unyedenhaber.com)

-->