Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Portekiz Deniz Müzesi, Portekiz Deniz Piyade Kolordusu’nun Kuruluşunun Yıl Dönümünü “Fuzileiros: 400. Yıl” Başlıklı Sergi İle Kutluyor.

13455Portekiz Deniz Müzesi, Portekiz Deniz Piyade Kolordusu’nun Kuruluşunun Yıl Dönümünü “Fuzileiros: 400. Yıl” Başlıklı Sergi İle Kutluyor.

Portekiz Deniz Müzesi’nde açılan “Fuzileiros: 400. Yıl” başlıklı sergi, Portekiz deniz piyadelerine ilişkin olarak; bu özel birimin kullandığı askeri donanımdan, kurumsal tarihine dek, önemli bir kültürel ve tarihi birikimi izleyicilerin ilgisine sunuyor.

Portekiz’de 400 yıl önce oluşturulan ilk silahlı güç olan Deniz Piyadeleri, hem denizde hem de karada savaşabilmeleri amacıyla oluşturulan the Rosary of the Armada da Coroa de Portugal’ın ortaya çıkardığı geleneğin devamı olarak görülüyor. Her ne kadar Portekiz Kraliyet Donanmasının bir parçası olarak resmi kurulma tarihi, Nisan 1621 olarak belirtilse de aslında Fuzilieros*‘un varlığı, Hindistan’da konumlu bulunan garnizonların, bu ülkede bulunan cephaneliklerin yönetilmesi ve birliklerin silahlarının bakımı konusunda eğitilmesi amacıyla kurulan birimlerin tarihi olan 1585 yılına kadar geri götürülüyor.

ccm.marinha.pt

ccm.marinha.pt

Sergi, ziyaretçilerini 400 yıllık tarihi bir yolculuğa çıkararak, deniz piyadelerinin yüzyıllara yayılan farklı kuşaklarının elde ettikleri başarılara ilişkin olarak bilgi edinebilmelerine olanak sağlıyor. Öte yandan farklı coğrafyalarda gerçekleştirilen askeri nitelikli görevler, kullanılan silah tipleri ve çeşitli türdeki askeri donanım üzerine de bilgi veren sergi, yurtseverlik kavramı çerçevesinde inşa edilen ortak kurumsal değerleri ortaya koyan kuramsal bir içeriğe de yer veriyor.

Ayrıca deniz piyadelerinin yer aldıkları çeşitli görevlerdeki yaşadıkları fiziksel ve ruhsal zorlukların izleyiciler tarafından deneyimlenebilmesi amacıyla; ziyaretçiler, içinde arttırılmış gerçeklik teknolojisinin ve videomapping gösterilerinin de yer aldığı, çeşitli sanal ve etkileşimli teknolojilere önemli oranda yer verilen çok boyutlu bir yolculuğa çıkarılıyor.

.

ccm.marinha.pt

.

ccm.marinha.pt

Sergi, 18 Nisan 2022 tarihinde kadar Portekiz Deniz Müzesinde ziyarete açık olacak.

(* Latince “ateş çıkaran taş” sözcüğü anlamında gelen focilis’ten türeyen ‘fuzil’, çakmak taşının ateşleme mekanizmasında yer alan ilk dönem silahlarını tanımlamak için kullanılmaktaydı. Bu sözcükten kökten evrilen Fuzileiro sözcüğü, böylece; taşınabilir uzun namlulu tüfekle donanmış/taşıyan asker anlamına gelmeye başlamıştır.)

(Kaynak: ccm.marinha.pt)

-->