Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Merseyside Deniz Müzesi’nde Açılan, “Gemi’de Yaşam” Sergisi, Liverpool Kentindeki Deniz Yolculuklarının Tarihini Çok Boyutlu Olarak Ele Alıyor

10379Merseyside Deniz Müzesi’nde Açılan, “Gemi’de Yaşam” Sergisi, Liverpool Kentindeki Deniz Yolculuklarının Tarihini Çok Boyutlu Olarak Ele Alıyor

Merseyside Deniz Müzesi’nde açılan “Gemi’de Yaşam” sergisi, İngiltere’nin Liverpool kentindeki deniz yolculuklarının tarihini, mürettebatın ve yolcuların gözünden inceliyor.

Sergi, Liverpool kentinin varsıllığını büyük oranda kaynak yaratan tüccar denizcilerin öykülerine olduğu kadar, tatil amaçlı denizaşırı yolculuk yapan yolcuların gemideki yaşamlarına ilişkin anlatılara, görsel belgelere de yer veriyor.

1700’lü yıllardan günümüze dek; deniz yolculuklarında karşılaşılan tehlikelere, eğlenceli anlara, gemi yolculuklarının çevresinde gelişen yaşam kültürüne ve topluluk bilincine hatta ortaya çıkan boş inançlara (hurafelere) de yer veren sergi, mürettabatın ve yolcuların gemideki yaşamları üzerine önemli bilgileri sunuyor.

İçerik olarak; gemi maketlerine, gemilerde kullanılan çeşitli donanımlara, renkli ve siyah-beyaz belge nitelikli görsellere, “ası”lara (afişlere), gemi mürettabatının üniformalarına ve yolcuların çeşitli etkinliklerde giydikleri giysilere yer veren sergi, izleyicilere gemi yolculuklarını bir tarihsel süreç içinde farklı boyutlarıyla görebilmelerine olanak sağlıyor.

1.

2.

3.

Sergi, öte yandan Liverpool Ulusal Müzesi’nin geniş denizcilik koleksiyonunu ve köle tecimi kayıtlarını barındıran Arşiv Merkezi‘nden belgeleri de içeriyor.

(Kaynak: liverpoolmuseums.org.uk)

-->