Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Koleksiyoner Ali Civan ve Avcılar Belediyesi’nin İşbirliğiyle Oluşturulan ‘Ali Civan Denizcilik Müzesi’ Dünyadaki Tek Gemicilik Müzesi Olma Niteliğini Taşıyor.

15456Koleksiyoner Ali Civan ve Avcılar Belediyesi’nin İşbirliğiyle Oluşturulan ‘Ali Civan Denizcilik Müzesi’ Dünyadaki Tek Gemicilik Müzesi Olma Niteliğini Taşıyor.

Gemi maketi koleksiyoneri Ali Civan’ın dünyanın farklı yerlerinden topladığı 300’in üzerindeki gemi maketi, Avcılar Belediyesi işbirliği ile yaşam geçirilen müzenin çatısı altında toplandı.

Ambarlı Atatürk Evi’nde kurulan müzenin açılış töreni 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleştirildi.

Daha önce, Ali Civan ve ailesi tarafından kurulan Galeri Pruva bünyesinde sergilenmekte olan bu varsıl birikim, gerçekleştirilen bu iş birliği ile dünyadaki tek gemicilik müzesi niteliğini kazandı. Müze, tarih boyunca farklı coğrafyalarda kullanılan tekne ve gemi tiplerinden birer tane olmak üzere toplamda 300’ün üzerinde modeli barındırıyor.

2020 tarihinde TRT-2’de yayınlanan “Koleksiyoner” başlıklı söyleşiler dizisinde kendisine de yer verilen Civan, “Koleksiyonumuzun gideceği daha çok yer var. Belki şu anda Galeri Pruva’dan sonra önümüzdeki dönemde maket gemileri içeren çok büyük bir müzeye dönüşme ihtimalimiz var” demişti. Avcılar Belediyesi’yle gerçekleştirilen bu ortak girişim, hem Civan’ın düşlerinin gerçekleşmesi bakımından hem de Türk denizciliğine sağladığı katkı bakımından önemli bir anlam ifade ediyor.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Ambarlı Atatürk Evi’nde kurulan müzenin açılış törenine katılan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Dünyada bu kadar kapsamlısı yok. Avcılar Belediyesi Ali Civan Denizcilik Müzesi ve Sergi Salonu’nu bu anlamlı günde Avcılarımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Değerli koleksiyon parçalarını müzemize kazandıran sevgili Ali Civan ve ailesine kentimiz adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

(Kaynaklar: denizhaber.net)

-->