Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Karadeniz Doğalgazını Aktarma Çalışmalarının Sualtı Bölümünde Kullanılacak “Mukavemet” Gemisi Adını ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan Alıyor.

17480Karadeniz Doğalgazını Aktarma Çalışmalarının Sualtı Bölümünde Kullanılacak “Mukavemet” Gemisi Adını ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan Alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Petrolleri A.O. filosuna yeni katılan su altı inşaat gemisine “Mukavemet” adını verdi. Gemi, adını Kıbrıs Türklerinin yurt savunması için 1958 yılında kurdukları ‘Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan alıyor.

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküp doğal gazın karaya ulaştırılması için çalışmalar sürüyor. Kanuni, Yavuz ve Fatih Sondaj Gemileri’nin çalışmalarını sürdürdüğü bölgede yerin 2 bin 200 metre altına indirilecek olan donanımlar için “Mukavemet” de filoya dahil edildi.

dha.com.tr

Bakan Dönmez: Proje, Türkiye’nin enerji bağımsızlığının en önemli aktörlerinden birisi olacak

Çalışmaları büyük bir özenle yürüttüklerini ve bu projenin Türkiye’nin enerjide bağımsızlık hikayesinin en önemli aktörlerinden birisi olacağını vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bunlar için de özel nitelikli, özel gemilere ihtiyacımız var. ‘Mukavemet’ adını verdiğimiz bu gemi deniz tabanındaki işlemleri yapmak üzere filomuza katılmış durumda.” ifadesini kullandı.

Su altı inşaat gemisi olarak sınıflandırılan 100 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğindeki geminin teknik özelliklerine değinen Dönmez, “Bu gemimizde, ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek üzere donatılmış nitelikte vinçler var. Birisi 150 diğeri 40 tonluk olmak üzere. Yine şu an su altı robotları için su altı platformu hazırlanıyor. 2 bin 200 metre derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden uzaktan yapıyoruz. Adeta bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz, mühendislerimiz bu işlemleri insan eli değmeden gemi üzerinden yapabilir hale geldiler” diye konuştu.

(Kaynaklar: dha.com.tr, star.com.tr, hurriyet.com.tr)

-->