Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Giresun’da Denize 40 Kilometre Uzaklıktaki Deniz Feneri, UNESCO Listesi’ne ve Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmeye Aday

5957Giresun’da Denize 40 Kilometre Uzaklıktaki Deniz Feneri, UNESCO Listesi’ne ve Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmeye Aday

Giresun’da, denizden 40 kilometre uzaklıkta, 2 bin rakımlı Çaldağ Tepesi’nde bulunan, dünyanın denize en uzak olma özelliği olan deniz feneri, UNESCO ‘Dünya Kültürel Miras Listesi’ne girmesi için yapılan başvurunun ardından “Ginnes (Guinness) Rekorlar Kitabı’na da girmeye aday.

2 yıl önce taş kullanılarak, tepeye 9 metre yüksekliğinde inşa edilen Deniz fenerini ilginç kılan ise; yöre halkının 5 asır önce bölgeye yerleşen atalarının tepelere doğru yükselen sisi deniz sanıp, yaptıkları kayıkla denize açılmaya çalıştıkları anlatısının dilden dile dolaşıyor olması sonucu yapılması.

Bölgedeki tuz ekimi geleneği ile bağlantılı söylenecelerin bağlamında gelişen deniz fenerinin öyküsünü Batlama Platformu Başkanı İbrahim İlyasoğlu şöyle özetliyor:

Batlama vadisindeki köylülerin bugün yayla olarak kullandığı Çaldağ, daha önceden yerleşim yeriydi. Efsaneye göre; Köylüler 500 yıl önce bölgede yaşanan tuz sıkıntısını gidermek tuz ekimi yaparlar ve bir türlü başarılı olamayınca şehre inmeye karar verirler. Şehre inmek için de tepelere doğru yükselen sisi deniz sanırlar ve yaptıkları kayıkla bu sisin içerisine doğru dalar giderler ve hepsi perişan olur. İşte bu efsanenin yaşandığı Çaldağ tepesine ise efsaneden yola çıkarak bir deniz feneri yaptık. Burası bu özelliğiyle belki de dünyada denizi olmayan ve denizden en uzak deniz feneri özelliğini taşımaktadır. Çaldağ, denize kuşbakışı 40 kilometre mesafede ve zirvesi 2 bin 300 rakımdır. Deniz fenerini yaptığımız yer ise bin 900 -2 bin rakım civarındadır. Ayrıca bu tepeden Giresun adası, Trabzon ve Ordu’nun bir bölümü ve deniz de görünmektedir

 

(Kaynaklar: milliyet.com.tr, sputniknews.com, www.haberturk.com, görsel: tr.sputniknews.com)