Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Danimarka Deniz Müzesi, Danimarka Kraliyet Ailesinin Resmi Yatı Olan “Dannebrog”un 90. Yaşını Bir Sergiyle Kutluyor.

14665Danimarka Deniz Müzesi, Danimarka Kraliyet Ailesinin Resmi Yatı Olan “Dannebrog”un 90. Yaşını Bir Sergiyle Kutluyor.

Danimarka Kraliyet ailesine olan Dannebrog yatı, üstlendiği kurumsal iletişim yönüyle bir gemi olmaktan çok daha fazla bir işleve sahip. Her yıl düzenlenen seyirlerde, Danimarka limanlarına, Grönland’a ve Faroe Adalarına uğrayan yat, Danimarka monarşi ailesi üyelerini, buralarda yaşayan yerel Danlar ile buluşturuyor.

Böylece tüm kraliyetin egemen olduğu dünyayı birbirine bağlayan ‘Danneborg’, aynı zamanda ailenin denizlerdeki yaşam alanının çerçevesini de çiziyor.

İçinde bulunduğumuz 2022 yılında Kraliyet yatı artık 90. yaşına giriyor. Danimarka Deniz Müzesi, Danneborg’un bir asırlık yaşını bir sergi ile kutluyor. Ziyaretçileri, Kraliyet yatı ile 90 yılı kapsayan tarihi bir seyre çıkararak, denizle çok özel bağlar kurmayı bir geleneğe dönüştürmüş olan monarşi ailesinin üç kuşağını tanıma olanağı sunuyor. Kraliçe Margrethe II’nin kraliyet konutu işlev gören Danneborg’un, aynı zamanda bir eğitim gemisi, bir ev, monarşinin simgesi ve popüler ikon olarak çeşitli yönlerini gözler önüne seriyor.

kongehuset.dk

kongehuset.dk

Sergide, Kraliyete ait bazı gemi modellerine, Prens Yovakim’e ait 1870’li yıllardan denizci giysilerine, Kraliçenin gemide bulunduğu zamanlarda yaptığı sulu boya tablolarına yer veriliyor. Mürettebatın gemideki günlük işlerine ilişkin anlatıları da kapsayan sergide, özellikle kraliyet ailesinin fotoğraflarını içeren albüm, kraliçenin çocukluğunu yaz aylarında gemide geçirdiği döneme çok özel bir bakış sağlıyor.

Müzenin Danimarkalılarla yaptığı sözlü görüşmelerle elde ettiği, kişisel anılar ve çeşitli anlatılar ayrıca görseller yer veren sergi, Kraliyet Yatının bir imge olarak, hediyelik eşyalarda, dekorasyonda ve bira markalarında nasıl kullanıldığını da gözler önüne seriyor.

Kraliyet ve Kraliyet Koleksiyonları Kurumu işbirliği ile gerçekleştirilen sergi, 21 Ağustos 2022 tarihine kadar müze de ziyaret edilebilecek.

(Kaynak: mfs.dk)

-->