Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Atatürk’ün TCG Savarona’ya ve Dolmabahçe Sarayı’na Ulaşım İçin Kullandığı “Acar Botu” Özel Günlerde Çanakkale Deniz Müzesi’nde Ziyarete Açılacak.

19414Atatürk’ün TCG Savarona’ya ve Dolmabahçe Sarayı’na Ulaşım İçin Kullandığı “Acar Botu” Özel Günlerde Çanakkale Deniz Müzesi’nde Ziyarete Açılacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona Yatı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na deniz yoluyla ulaşım amacıyla kullandığı “Acar Botu”, 10 Kasım gibi özel ulusal günlerde Çanakkale Deniz Müzesi’nde ziyarete açılacak.

Daha önce İstanbul Boğazı’nda çeşitli diplomatik görevlerde kullanılan Acar Botu, 2017’de Çanakkale Deniz Müzesi envanterine alınmıştı.

Renovasyon çalışmalarının ardından yeni görünümüne kavuşan Acar Botu’ndaki yemek salonu ve üzerine Türk bayrağı serilen yatağın yer aldığı kamara, ziyaretçilere Atatürk’ün geride bıraktığı anılarını soluma olanağı sunuyor.

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanı Albay Serhan Aras, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün diplomatik ziyaretlerde Savarona Yatı’na intikal ve geri intikallerinde “Acar Botu”nu kullandığını belirterek, Türkiye’ye getirilen botun Deniz Kuvvetleri envanterine girdiğini, Cumhurbaşkanlığı yatı olarak hizmet verdiğini aktaran Aras, 2017’de ise müze envanterine alındığını söyledi.

.

Atatürk’ün yemek yediği salon ve Türk bayraklı yatak

Aras, “Yemek takımları orijinal. Üzerinde Acar Botu’nun amblemini görebilirsiniz, tabaklarda ve çatallarda. Atatürk son günlerinde Savarona’da nekahet dönemindeyken, en son Dolmabahçe Sarayı’na Acar Botu ile intikal ediyor. Bu gemi aslında Ata’mızın, denizle olan son bağlantısı. O nedenle bizim için de son derece kıymetli.” dedi. 

Acar Botu, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım gibi özel günlerde Çanakkale Deniz Müzesi’nde ziyarete açılacak.

(Kaynak: trthaber.com, aa.com.tr)

-->