Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

2. Dünya Savaşı’nda Antalya Açıklarında Düşürülen İtalyan Bombardıman Uçağının Son Durumunu, Su Altı Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan Görüntüledi.

198742. Dünya Savaşı’nda Antalya Açıklarında Düşürülen İtalyan Bombardıman Uçağının Son Durumunu, Su Altı Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan Görüntüledi.

Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında İngiliz gemilerinin uçaksavar atışıyla denize düşen İtalyan bombardıman uçağının son durumu, su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan tarafından görüntülendi.

Kaş ile Kızılhisar (Meis) Adası arasındaki dalış noktasına bulunan üç motorlu uçak enkazının 58-73 metre derinlik aralığında söyleyen Ceylan, bu derinliğe güvenli dalış koşullarını sağlamak için karışım gaz dalışları, diğer deyişle teknik dalış ile inildiğinin altını çizdi. 

1935 model İtalyan yapımı “Savoia-Marchetti SM. 79 Sparviero”‘ya ait olan enkaza, daha önce 2008, 2010 ve 2014 yıllarında daldığını belirten Ceylan, aradan geçen zaman için enkazın uğradığı değişimi şu sözlerle aktardı: “Son dalışımızdan bu yana tarihin sessiz tanığı uçağımız da zamana direnememiş ve birinci motorun üç pervanesi, ikinci motorun bir pervanesi oksidasyon sonucu kopmuş. Üçüncü motorun bir pervanesi ise kopmak üzere. Gövde kısmı ve kuyruk ise artık yok”.

Rodos’taki üssünden kalktığı düşünülen uçağın vurulmasının ardından, pilotun uçaktan atladığını ancak uçaksavar mermilerinin hedefi olduğunu söyleyen Ceylan, balıkçılar tarafından bulunan cesedin, Kaş’a defnedildiğini daha sonra buraya gelen İtalyan yetkililer tarafından çıkartılarak, İtalya götürüldüğünün bilindiğini belirtti.

Türk denizlerinin, varsıl su altı kültürel varlıklarını barındırdığını sözlerine ekleyen Ceylan, Birinci Dünya Savaşı batıklarının ilgi gördüğünü, özellikle Çanakkale’de; 110 yıldır dalışa yasak olan batıkların önemli bir bölümünün, Tarihi Alan Başkanlığı’nın kurulmasının ardından dalışa açıldığına dikkat çekti.

(Kaynak: aa.com.tr)

-->