Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan Tarafından Hazırlanan “Bodrum’un Derin Mavisi” Adlı Kitabın Ve Aynı Adlı Belgeselin Tanıtımı Gerçekleştirildi.

18070Sualtı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan Tarafından Hazırlanan “Bodrum’un Derin Mavisi” Adlı Kitabın Ve Aynı Adlı Belgeselin Tanıtımı Gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi’ne ait Mausolos Sergi Evi’nde düzenlenen etkinlikte sualtı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından hazırlanan “Bodrum’un Derin Mavisi” başlıklı kitabın tanıtımı yapılarak, aynı adlı sualtı filminin ilk gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, Sahil Güvenlik Bodrum Karakol Komutanı Binbaşı Koray Kemiksiz, Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, Bodrum sualtı dünyasının ilgilileri ve süngerciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Tahsin Ceylan, Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “Deniz Gurbetçileri” başlıklı kitabından iki öyküye değinerek, Bodrum’un sualtındaki dirim (biyolojik) çeşitliliğinden söz etti.

Ceylan’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, kitapta sözü geçen yerleri dolaştığını ve böylece Bodrum’u daha iyi tanıdığını belirterek; “Bu kaynak, bizden sonrakiler için çok önemli bir kaynak olacak. Bodrum’un turizmine de önemli katkılar sunacak.” ifadesini kullandı.

Bodrum Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise, “Doğal güzelliklerimiz, tarihsel geçmişimiz, mavi bayraklı plajlarımız, limanlarımız ve koylarımızla turizmin lokomotifi konumundayız. Bunun yanı sıra bu zenginliklere bir de sualtı zenginliklerini ekleyerek turizmimizi çeşitlendiriyoruz.” dedi.

bodrumguncelhaber.com

Açılış konuşmalarının sonrasında sualtı filminin gösterimi gerçekleştirildi. Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Aksona Mehmet’in dalışlara bizzat katıldığı yapım, Bodrum’un coğrafyası, sualtı dünyası ve deniz canlıları üzerine bilgi sağlayan bir belgesel niteliği taşıyor.

Gösteriminin ardından ise, Tahsin Ceylan, kitabını katılımcılar için imzaladı.

Bodrum Yarımadası’nda varolan dirim çeşitliliğin korunması, farkındalık oluşturulması ve Bodrum’un deniz kültürüne katkı sağlanması amaçlanan kitap için çok sayıda dalış gerçekleştirildi ve yapıtta yer alan fotoğraflar, yarımadanın farklı kıyılarında kayda alındı.

Sualtı görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından yaklaşık 6 aylık sürede hazırlanan kitabın bilimsel danışmanlığını Dr. Mehmet Baki Yokeş tarafından gerçekleştirildi.

(Kaynaklar: muglagazetesi.com.tr, )

-->