Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Yıldız Moran’ın “Zamansız Fotoğraflar” Retrospektif Sergisinde Deniz ve İnsan Yaşamı

5107Yıldız Moran’ın “Zamansız Fotoğraflar” Retrospektif Sergisinde Deniz ve İnsan Yaşamı

Türkiye’nin ilk akademik eğitim almış kadın fotoğraf sanatçısı olan Yıldız Moran’ın (1932-1995)  “Zamansız Fotoğraflar” adlı retrospektif sergisinde deniz ve insan yaşamına ilişkin bir dönemi belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

Yıldız Moran 7

Daha önce 2013 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açılan sergi,  1950-1962 yılları arasında kaydettiği yaklaşık 8000 negatif arasından elenerek  hazırlanmış bir seçki.

Yıldız Moran 2

Edebiyatçı bir ailede yetişen, ünlü fotoğrafçı John Vickers’ın öğrencisi olan, Robert Kolej’in ardından İngiltere’de aldığı eğitimden sonra 22 yaşında Türkiye’ye dönen Yıldız Moran, dönemin fotoğrafçılarına göre genç yaşında edindiği tecrübesini, doğa, yaşam ve insan fotoğrafları ile birleştirmiş. 1953 yılında Cambridge Trinity College’da açtığı ilk kişisel sergisini İstanbul, Ankara, Londra ve Edinburgh sergileri izleyen, Anadolu’ya yaptığı gezilerle kalkınma dönemindeki Cumhuriyet Türkiyesi’nin değişik yüzünü kendine özgü bir yaklaşımla fotoğraflayan Moran, kadın olması, yurtdışında eğitim almış diplomalı bir fotografçı olması,  tek başına ülke ülke dolaşıp fotoğraf çekmesi gibi benzersiz niteliklere sahip bir fotoğrafçıdır.

Yıldız Moran 6

Yıldız Moran 3

Yıldız Moran 4

 

Sergi, 10 Şubat-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Kültür Sanat‘ta görülebilir.

 

(Kaynaklar: mimarizm.com, trt.net.tr, antalyakultursanat.org.tr, peramuzesi.org.tr)

-->