Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Tarafından “Mavide Kal” Başlıklı Çevrimiçi Sualtı Video Yarışması Düzenleniyor

9182Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Tarafından “Mavide Kal” Başlıklı Çevrimiçi Sualtı Video Yarışması Düzenleniyor

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından “Mavide Kal” başlıklı çevrimiçi sualtı video yarışması düzenleniyor. Yarışma, “Film”, “Kısa Film” ve “Düzenlenmemiş Film” olmak üzere üç ana dalda gerçekleştirilecek.

Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının katılabildiği yarışmada, katılımcılardan CMAS 2 yıldız ve denkliğinde dalış brövesi zorunlu tutuluyor. Yarışmacıların her üç dala da bir yapım ile katılabildikleri video sualtı çekimlerinin, Türkiye denizlerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tatlı su da yapılan videolar yarışma dışı tutuluyor.

Sualtı yaşamının korunması ana ilke olması nedeniyle, yarışmacı yapıtlar arasında sualtı yaşamına zarar verildiğine ya da doğanın kirletilmiş olduğuna yönelik bir belirti varsa; bu, kanıtlanamaz olsa bile video yarışma dışı bırakılacak. Ayrıca, telif hakkı ödememiş; görüntüler, görseller, müzik ya da ses dosyaları da yarışmacıların, yarışma dışı bırakılmasına neden olacak önemli değerlendirme ölçütleri arasında yer alıyor.

Katılımcılar tarafından, yarışma başvurusu ve görüntü gönderimi “çevrimiçi” olarak yapılacak. Son başvuru tarihi 28 Eylül 2020

Film Dalı

Yapıtların, en az 1.5 dakika en fazla 3 dakika uzunluğunda olacağı bu dalda, videoda kullanılan başlık ve kapanış da içinde olmak üzere sualtı dışından elde edilen görseller ve canlandırmaların oranı %30’dan fazla olmayacak.

Kısa Film Dalı

“Kısa Film”de yer alacak katılımcı yapıtların uzunluğunun, en çok 60 saniye olma zorunluluğu bulunuyor. Tüm görüntülerinde sualtından olması gereken bu dalda, kara görüntüleri kullanılmayacak.

Düzenlenmemiş Film Dalı

Bu dalda yer alacak yapımların en az 30 saniye en fazla 60 saniye olması gerekiyor. Belirtilenden daha kısa ya da daha uzun yapımlar, yarışma dışı bırakılacak. Hiç düzenleme yapılmamış ardışık görüntülerden oluşan 45-60 saniyelik videolar, yarışmaya katılabiliyor. “Düzenlenmemiş Film Dalı”nda diğer yarışma dallarından farklı olarak dijital manipülasyon yapılmasına onay verilmiyor.

“Mavide Kal” sualtı video yarışması için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

-->