Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Olafur Eliasson’un “Senin Beklenmedik Karşılaşman” Başlıklı Sergisi, Denizciliğe İlişkin Kavramlardan Esinlenerek Ürettiği Yeni Çalışmalara Yer Veriyor.

19818Olafur Eliasson’un “Senin Beklenmedik Karşılaşman” Başlıklı Sergisi, Denizciliğe İlişkin Kavramlardan Esinlenerek Ürettiği Yeni Çalışmalara Yer Veriyor.

İzlandalı-Danimarkalı sanatçı Olafur Eliasson’un “Senin Beklenmedik Karşılaşman” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, İstanbul Modern’de açıldı.

Sanatçının otuz yıl boyunca üzerine eğildiği kavramları yorumladığı yapıtlara yer veren sergi, aynı zamanda Eliasson’un Boğaziçi’nden ve navigasyon gibi denizciliğe ilişkin kavramlardan esinlenerek ürettiği yeni çalışmaları da içeriyor.

Ana sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu ve VitrA’nın üstlendiği kapsamlı serginin küratörlüğünü, müzenin küratöryel ekibinden Öykü Özsoy Sağnak, Nilay Dursun ve Ümit Mesci üstleniyor. Eliasson’un 30 yıllık sanatsal pratiği boyunca odaklandığı su, ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konulara odaklanan çalışmalarının yanında, sergide yeni üretimlerle birlikte 40’a yakın yapıt yer alıyor. 

Sanatçının sergi için belirlemiş olduğu başlık olan “Senin Beklenmedik Karşılaşman”, izleyicinin yapıtlarla karşı karşıya geldiğinde bir “tamamlanma” durumuna geçtiği düşüncesine gönderme yapıyor. Bu anlayış çerçevesinde kurgulanan sergideki yerleştirmeler ve mekâna özgü olarak üretilen işler; hareket, renk ve ışık gibi öğeleri temel alıyor. Böylece, sergiyi ziyaret edenleri etkileşimli bir deneyimleme süreci içine dahil ederek, yeni bakış açılarının oluşmasına yol açıyor.

Sanatçının kişisel yolculuğunu takip eden sergi, müzenin deniz kenarında bulunduğu Boğaziçi’ndeki konumundan yola çıkarak, seyir ve yön bulma gibi denizcilikten ödünç alınan kavramlarla derinlik kazanıyor. Böylece iç ve dış mekânı tanımlayan sınırları geçirgen kılan yapıtlar, müze ve çevresi arasında yeni diyalog olanaklarını ziyaretçilerin önüne seriyor.

“Senin Beklenmedik Karşılaşman” başlıklı sergi, 9 Şubat 2025 tarihine kadar İstanbul Modern’de görülebilecek.

(Kaynak: istanbulmodern.org)

-->