Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

H.Yücel’in “Yelken Kürek Dönemi Türk Kıyı Tekneleri Gemi Modeli” Sergisi

5864H.Yücel’in “Yelken Kürek Dönemi Türk Kıyı Tekneleri Gemi Modeli” Sergisi

Hakkı Yücel uzun yıllara dayanan incelemelerinin sonucu olarak belirlediği 20 adet Türk ve Osmanlı tekne modelini içeren sergi, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi sergi salonunda açıldı.

Sergide, İzmir kayığı (1909), Fethiye Sandalı (1945), Fethiye Piyade Kayığı (1925)’nın yanı sıra; Osmanlı Gagalı (1692), Osmanlı Çekelevesi (1791), Pazar Kayığı (1870) gibi Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz yörelerinde kullanılmış Osmanlı ve Türk teknelerinin modelleri yer alıyor.

Yücel, “(…) Fethiye’de bu ikinci sergimiz. Aslında daha sonra bu sergiyi yapacaktık ama aceleye geldi. Şu an sergimizde 20’ye yakın teknemiz var. 10 teknemiz de bitmek üzere. Yaklaşık bir, bir buçuk ay içerisinde yapmış olsaydık, o tekneleri de sergileyecektik. Bir o kadar daha teknemizde araştırma safhasında devam ediyor. Sergide yelkenli teknelerimiz, ayrıca tarihsel bilgiler var. Henüz bilinmeyen yakın bölgeye ait teknelerimiz var. Literatürümüzde hiç olmayan bir tekneyi bulduk. Araştırmalarımız çok geniş ve zengin bir şekilde sürüyor” diyen Yücel; “(…) Osmanlı ve Türk teknelerini dünyanın dört bir yanından araştırtıyorum. Unutulmaya yüz tutmuş bu teknelerimizin modellerini yapıp unutturmayacağım” diyerek sözlerini sürdürdü.

Hakkı Yücel Sergi Görseli

Türk denizcilik kültürünün kayıt altına alınarak, gelecek kuşaklara aktarılması yönünde önemli bir girişim olan olan sergi, 10 Haziran 2019 tarihine kadar açık kalacak.

(Haber Kaynağı: fethiyehaber.com)