Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

14. Contemporary İstanbul’da “Akdenizlilik” Kavramı Değerlendirilecek

608114. Contemporary İstanbul’da “Akdenizlilik” Kavramı Değerlendirilecek

Bölgesinde en önemli sanat fuarı konumunda olan 14. Contemporary İstanbul, Eylül ayında başlıyor. 

Her eylül ayında Türkiye ve dünya çağdaş sanatından örnekleri bir araya getiren etkinlik, İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

Küratörlüğünü  Anissa Touati’nin üstleneceği fuarda, 22 ülkeden 75 çağdaş sanat galerisi, 510 sanatçı ve bin 400’ün üzerinde eser yer alıyor.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, CI’ın bölgenin önde gelen sanat fuarı olduğunu belirterek, “Ülkemizin ve İstanbul’un bu eylül ayı ile başlayan ve önümüzdeki üç yıl boyunca devam edecek sanat ve kültür altyapısı ve ortamının dünyaya tanıtılmasına çok önem veriyoruz. Bunu misyonumuz olarak görüyoruz, kentteki kültürel programı geliştirmek için aktif olarak çalışıyoruz. 2019’dan başlayarak birçok yeni müzenin açılmasıyla yeni bir dönem başlıyor. Çağdaş sanat, sergileri, fuarlar, yeni açılan ve açılacak müzeler, kültür merkezleri İstanbul’u olması gerektiği yere taşıyacaktır. Contemporary Istanbul bölgenin önde gelen sanat fuarı olarak bu etkinin oluşmasında ve dönüşümünde, önemli bir etkendir.” dedi

Anissa Touati de “14. Contemporary İstanbul fuarında Akdenizlilik kavramı üzerinde düşünecek, geçmişten günümüze kadar Akdeniz havzasının bütünleşik doğasını keşfe çıkacağız” dedi.

Bu bağlamda etkinlikte, CIF Dialogues konferans programında “Akdeniz Ufukları” teması altında, “Akdenizlilik Kavramı” konuşulacak.

CI sanat fuarı kapsamında düzenlenen yeni medya ve dijital sanatlara odaklanan Plugin sergisinin küratörlüğünü bu yıl Esra Özkan üstleniyor. Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği “Recent Acquisitions I / Collectors’ Stories” sergisi Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirecek  sergi Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin son dönemde satın aldıkları sanat eserlerini bir araya getirecek.

Türk dili kullanımının göz ardı edildiği CI, 12 – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında izlenebilir.

(Kaynaklar: hurriyet.com.tr, contemporaryistanbul.com, kulturlimited.com)