Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Yönetmenliğini M. Gökalp’in Üstlendiği ‘İstilacılar’, Türkiye Denizlerindeki İstilacı Türlerle İlgili İlk Belgesel Olma Niteliği Taşıyor.

14011Yönetmenliğini M. Gökalp’in Üstlendiği ‘İstilacılar’, Türkiye Denizlerindeki İstilacı Türlerle İlgili İlk Belgesel Olma Niteliği Taşıyor.

‘İstilacılar’ belgeseli, aslan ve balon balıklarının Türkiye kıyılarında gerçekleşen yayılımını, yerel türlere ve ekosisteme olan etkisini, beş bilim insanının gözünden ele alıyor.

İstanbul Akvaryum’un da aralarında bulunduğu sponsorların katkısı ile çekimleri gerçekleştirilen belgeselin ilk gösterimi, düzenlenen özel bir etkinlikle, 16 Aralık tarihinde Aqua Florya’da gerçekleştirildi.

Yönetmen ve dirimbilimci (biyolog) Mert Gökalp yaptığı açıklamada; “Aslan balıkları akla hayale sığmayacak hızla yayılım gösterdi ve tüm Akdeniz kıyılarımızı kapladı. ‘İstilacılar’ belgeseli ile bir yandan aslan balığı, balon balığı gibi diğer istilacı türleri tanıyarak, burada olmalarının nedenlerini ortaya koyup, sularımızda oluşturdukları tahribatın boyutlarını inceleyerek çeşitli çözüm yollarını bulmaya çalıştık. Çok yakında filmimiz festival yolculuğuna başlayacak.” şeklinde konuştu.

aa.com.tr

‘İstanbul Akvaryum’ genel müdürü Dilek Çapanoğlu ise yaptığı açıklamada; İstilacılar belgeselinin sponsoru olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, belgeselin, iklim değişikliği, denizlerin ısınması gibi mevcut sorunlara çözüm yolları sunması açısından da önemli bir bilimsel çalışma olduğunu dile getirdi.

İstanbul Akvaryum akvarist ekibinin katılımıyla belgesel çekimlerine 24 saat süren dalışlar gerçekleştirerek destek verdiklerini ve aslan balığının davranışlarını belgelediklerini söyleyen Çapanoğlu, elde edilen bu verilerden yola çıkarak yakın zamanda bir makale yayınlamayı da hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

(Kaynak: aa.com.tr, iha.com.tr)

-->