Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İnci Kefali’nin Zorlu Yolculuğunu Ve Su Altındaki Yaşamını Konu Alan Belgeselin Çekimlerine Başlandı.

11390İnci Kefali’nin Zorlu Yolculuğunu Ve Su Altındaki Yaşamını Konu Alan Belgeselin Çekimlerine Başlandı.

Van Gölü’nde yaşayan, inci kefalinin tatlı sulara yumurtasını bırakmak için çıktığı zorlu yolculuğu ve su altındaki yaşamını konu alan belgeselin çekimlerine başlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının destek sağladığı belgesel ile bu zorlu yolculuğu kayıt altına alarak, yeni bilgiler elde edilmesi ve inci kefaline uluslararası tanınırlık kazandırılması amaçlanıyor.

Van Gölü‘nün tuzluluk oranının yüksek olması, inci kefalinin yumurta bırakması için uygun koşulları sağlamıyor. Bu nedenle balık, yumurtalarını bırakmak için göle akan derelere akın ederek, suyun akışının tersine yüzüyor ve tatlı sulara göç ediyor. Yumurtalarını bıraktıktan sonra da dönüş yolculuğu başlıyor. Binlerce inci kefalinin oluşturduğu bu göç yolculuğuna her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin tanıklık ediyor.

Balık göçünün yoğun yaşandığı Erciş‘teki Deliçay ile Muradiye‘deki Bendimahi Çayı‘nda sualtı çekimleri gerçekleştiren, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan, yapılan çalışmalarla ilgili olarak şunları söylüyor:

Van’ın hem su altı kültürel varlıklarını hem de canlı yaşamını görüntülüyoruz. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın katkılarıyla ‘Van Gölü’nün Sırları’ isimli bir kitap hazırladık. İnci kefalinin neslini sürdürmek için verdiği mücadelesine, azmine olan hayranlığımız bizi her yıl buraya getiriyor. Bu yıl da ve yine bu kutsal yolculuğa tanıklık etmek için buradayız.” 

İnci kefali bu yolculuğu sırasında kaçak avcılarla da mücadele etmek zorunda kalıyor ancak son yıllarda yürütülen çalışmalar sonucu farkındalığın artırılması ve alınan önlemler sayesinde bu sorunun geçmiş yıllara göre azalmış durumda. Ceylan, üreme döneminde inci kefalinin artık sahiplendiğini ve bu konuda bir kültürün oluştuğunu belirtiyor:

Bir canlıyı önce korumak için tanıtmak gerekiyor. İnsanlar Norveç’teki somon balıklarını tanıyor ancak inci kefalini tanımıyor. Bunun tanıtılması gerekiyor. Dünyanın her yerinden insanların buraya gelip bu muhteşem doğa olayını görmesi lazım. Bazı ülkelerde buna ilgi duyanlar var. Amerika’daki Cincinnati kentinden, İngiltere’den buraya gelmek isteyen su altı kamera asistanları bize ulaştı. Muhtemelen onlar da gelerek bu güzelliğe tanıklık edecek. Birkaç gündür buradayım, çekimlerin büyük bir bölümünü yaptım. İnci kefalinin suda zıplaması görüntülere yakışıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, inci kefalinin de içinde yer aldığı Van Gölü’yle ilgili bir çalışma yapıyor. O çalışmanın bir parçası olarak buradayım. Bu çalışma bölgenin güzelliklerinin tanıtılmasına çok büyük katkı sağlayacak.

(Kaynak: aa.com.tr)