Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Buz Yansıması: Hobart Kentinden Çıkılan Antarktika Deniz Yolculuğundan Bölümler” Adlı Belgesel, Anchorage Müzesi’ndeki Circumpolar Sinema’da

10075“Buz Yansıması: Hobart Kentinden Çıkılan Antarktika Deniz Yolculuğundan Bölümler” Adlı Belgesel, Anchorage Müzesi’ndeki Circumpolar Sinema’da

Dr. Nieober’nin ve Dr. Olivier’nin ortak çalışması olan “Buz Yansıması: Hobart Kentinden Çıkılan Antarktika Deniz Yolculuğundan Bölümler” (Ice Blink: Fragments of Antarctic Voyages from Hobart) adlı belgesel, Anchorage Müzesi bünyesinde kurulan “Circumpolar Sinema”da gösterime girdi.

Alaska‘daki Anchorage kenti ile Avustralya‘ya bağlı olan Tazmanya‘nın başkenti Hobart, her ne kadar karşıt konumlardaki coğrafi konumlar da bulunuyor da olsalar; kutup bölgesine açılan geçiş kapıları olmaları nedeniyle ortak bir özelliği paylaşıyorlar. Tazmanya‘dan Alaska‘ya doğru uzanan destansı bir görsel yolculuğu bir haritaya ya da anlatıya bağlı kalmadan kadraja alan “Buz Yansıması: Hobart Kentinden Çıkılan Antarktika Deniz Yolculuğundan Bölümler” içindeki üç video, izleyenlere denizde geçen sıradan anlarla güney kutup bölgesiyle açık uçlu algısal bir karşılaşma sağlıyor. Yapım, Antarktika Araştırmacısı, mühendis Dr. Miranda Nieboer‘nin ve doğal tarih film yapımcısı Dr. Frederique Olivier‘nin ortak çalışması.

Antarktika‘ya doğru gerçekleştirilen gemi yolculuklarında kayda alınan yapım, adını özellikle kutup bölgelerinde karşılaşılan, bulutların altyüzeylerinde görülen beyaz parlama ile oluşan doğa olayından alıyor.

Üç video dizisinden biri olan “Of Ice and Steel” buzlarla dolu denizde ilerleyen geminin farklı açıdan ve zamanlarda çekilmiş hareketinin kayda alınması ile oluşturulurken; “Restless Horizons”, Antarktika yolculuğu süresinde geminin lumbozdan çekilmiş görüntüleri içeriyor. “Interiors: Pitching, Rolling, Yawing”, kamerayı ve dolayısıyla izleyiciyi; akıntılardan ve buz kütlelerinden geçerken; sallanan geminin oylumlarında gezdiriyor.

Circumpolar Sinema

Anchorge Müzesi yönetimi, müzenin “Kuzey Öyküleri” sergi bölümünü, dört adet geçici deneysel film gösterim oylumuna bölerek; burada, 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren dönüşümlü olarak çeşitli yapımları, izleyicinin karşısına çıkarmaya başladı. Anchorge Müzesi‘nin “Aperture Projesi”nin bir parçası olarak yaşam geçirilen “Circumpolar Sinema”, halka açık olarak hazırlanan bir yıl süreli programlar aracılığıyla sinemanın gücünden yararlanarak; çok yönlü sergileri ve sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

“Buz Yansıması: Hobart Kentinden Çıkılan Antarktika Deniz Yolculuğundan Bölümler”, 26 Eylül 2021 tarihine kadar Circumpolar Sinema‘da gösterimde olacak.

(Kaynak: anchoragemuseum.org)