Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Zeytinli Ada Arkeoparkının Ören Yeri Olarak Ziyaret Açılması İçin Çalışmalara Başlandı.

16678Zeytinli Ada Arkeoparkının Ören Yeri Olarak Ziyaret Açılması İçin Çalışmalara Başlandı.

Balıkesir’in Erdek ilçesindeki Zeytinli Ada’da, arkeopark projesi kapsamında sürdürülen kazı çalışmalarının 2016 yılında sona ermesinin ardından, adanın ören yeri olması için çalışmalara başlandı.

Barındırdığı tarihi yapılar nedeniyle uluslararası ölçekte ilgi çeken adanın, önümüzdeki yıl ziyarete açılması planlanıyor.

Zeytinli Ada’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talimatıyla, başta Erdek Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olmak üzere birçok kurum, adanın ören yeri olması için çalışmalara başladı. Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Anıtlar Kurulu’ndan alınacak izinle, gerekli bakım ve onarımları yapıldıktan sonra önümüzdeki yıl adanın kültür turizmine açılmasının düşünüldüğünü belirtti. Özellikle Meryem Ana Manastırı, ören yeri çalışmasının sonlandırılmasının ardından ziyaretçilere açılacak.

Arkeolog Prof. Dr. Nurettin Öztürk tarafından 2006-2016 yıllarında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucu bulunan tarihi yapıtların bir bölümü Bandırma Müzesi’ne götürülürken; yerinde korunması gereken yapıtların bir bölümü de da adada koruma altına alınmıştı.

trthaber.com

Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık çalışmalarla ilgili olarak, “Üç ay önce Turizm ve Kültür Bakanlığı bize buranın ören yeri olarak kullanması için izin verdi. Biz de şu anda proje yapıyoruz. Proje çalışmasından sonra gerekli çalışmalar Anıtlar Kurulu’nun müsaadesiyle yapılacak. Adanın gerekli bakımları, onarımları yapıldıktan sonra önümüzdeki sezonda burayı kültür turizmine açmayı düşünüyoruz” dedi.

Zeytinli Ada’daki M.S. 4’üncü yüzyıldan kalan vaftizhane, iki hamam yapısı, seramik pişirme fırınları gibi alanlar bulunuyor. Dünyanın en büyük çocuk vaftiz havuzunun Zeytinli Ada’da yer alıyor olması nedeniyle buranın inanç turizm anlamında önemli bir çekim noktasına getireceği öngörülüyor.

(Kaynaklar: cumhuriyet.com.tr, trthaber.com)

-->