Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Van Gölündeki Suların Çekilmesiyle Urartuların Deniz Taşımacılığı Amacıyla Kullandığı Bir Liman Kalıntısı Keşfedildi.

16467Van Gölündeki Suların Çekilmesiyle Urartuların Deniz Taşımacılığı Amacıyla Kullandığı Bir Liman Kalıntısı Keşfedildi.

Van Gölü’ndeki çekilmenin sonucunda Urartular dönemine deniz taşımacılığı amacıyla kullanılan basamaklı liman kalıntısı, “Beylerin Kalesi” olarak adlandırılan savunma yapısının göle inen alt bölümünde ortaya çıktı.

Sıcaklıkların artmasıyla Van Gölü’nün kıyı bölgelerinde, son zamanlarda yaşanan çekilme dikkati çekiyor. Daha önce su seviyesinin düşmesiyle gölde birçok yapı ve tekneler dalgıçlar tarafından keşfedilmişti.

Yakın zamanda Erciş ilçesi kıyılarındaki “Beylerin Güney Kalesi” olarak adlandırılan tescilli liman kalesinin eteklerindeki Urartuların deniz taşımacılığı amacıyla kullandığı liman da, suların çekilmesiyle görünür hale geldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu’nun, Van müzesi yetkililerinin ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu’nun katılımıyla alandan yapılan inceleme gezisi gerçekleştirildi. Çavuşoğlu, yapılan saptamanın ardından burada gemilerin rahat yanaşabilmeleri için üç metre genişliğindeki basamaklardan oluşan bir limanın yaklaşık olarak 20 metre yüksekliğe sahip olan ana kayaya oyularak yapılmış olduğunu gördüklerini belirtti.

Çavuşoğlu: Urartular, kış aylarında kaleler arasında ulaşım için deniz taşımacılığına önem veriyordu

Urartuların Van Gölü’nü etkin bir biçimde kullandıkları bilgisini veren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Buradaki önemli husus, deniz taşımacılığında kullanılan ağır yüklerin daha rahat boşaltılması, teknenin daha rahat durabilmesi için bir bölüm açıldığını görüyoruz. Urartuların, Van Kalesi’nden itibaren hem güneye hem de batıya doğru kaleler inşa ettiğini biliyoruz. Bu kalelerin büyük bölümü Van Gölü’nün kenarında yer alıyor. Ayanis, Kef kaleleri bunlardan biri. Urartuların, uzun süren kış aylarında kaleler arasında ulaşımı sağlamak için deniz taşımacılığına önem verdiğini görüyoruz.”

aa.com.tr

Çavuşoğlu: Böyle bir yapı ile ilk defa karşılaşılıyor

Urartular için doğal koyların liman görevi gördüğünü anlatan Çavuşoğlu, “Van Gölü’nün sularının çekilmesiyle teknenin yaklaşabileceği, sabitlenebileceği bir alan ortaya çıkmış durumda. Buranın yüklerin boşaltılması için yapıldığını görüyoruz. Hemen kalenin altında yer alıyor. Şu ana kadar böyle bir yapıyla ilk defa karşılaşıyoruz. Bizim için önemli bir şey. Van Gölü sularının Urartu döneminde biraz daha yüksek olduğunu gösteriyor çünkü hemen altındaki çıkıntı noktası açılmamış. Ana kayaya sağlı sollu dikdörtgen şeklinde basamaklar oluşturarak göle doğru açılmış durumda” ifadesini kullandı.

(Kaynak:aa.com.tr)

-->