Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Turizm ve Tanıtma Platformu-TUTAP, Nuh’un Gemisi Tarihi Alanının UNESCO Dünya Miras Listesinde Yer Almasını Amaçlıyor

6155Turizm ve Tanıtma Platformu-TUTAP, Nuh’un Gemisi Tarihi Alanının UNESCO Dünya Miras Listesinde Yer Almasını Amaçlıyor

Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, Hz.Nuh’un gemisinin bulunduğu tarihi alanının UNESCO geçici miras listesinde yer almasını amaçladıklarını belirtti.

TUTAP olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Nisan ayında iş birliği protokolü imzaladıklarını, bu kapsamda UNESCO dünya miras alanları ile ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi.

Yıldız,  “Nuh’un Gemisi ile ilgili bölünmüşlükler var. Hem Şırnak Cudi Dağı’nda hem de Ağrı Doğubayazıt’ta bilinen alanlar var. İyi ve titiz araştırmalar yapabilir, ciddi ve somut adımlar atabilirsek bütün dünya insanlarına Nuh’un Gemisi’nin gerçek yerini ilan edebiliriz. Buraya 40 yıldır araştırmacıların ilgisi var. Somut adımlar atılmadan, gerekli yasal izinler alınmadan yapılmış çalışmaları kullanamıyoruz.” dedi

Yıldız, Nuh’un Gemisi’nin Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınması için Ağrı Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunduklarını dile getirerek, “Amacımız Nuh’un Gemisi’ni UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne aldırmak. Yapılacak sondaj ve arkeolojik çalışmalar neticesinde burası asıl miras listesine girdiği zaman bütün dünyada insanların çok büyük ilgisi oluşacak.” diye konuştu.

(Kaynak: aa.com.tr, görsel: sabah.com.tr)

 

-->