Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

15. Yüzyılda Ticaret Amacıyla Kullanılan, Newport Gemisi”nin Parçaları Bir Araya Getiriliyor.

1743715. Yüzyılda Ticaret Amacıyla Kullanılan, Newport Gemisi”nin Parçaları Bir Araya Getiriliyor.

2002 yılında Birleşik Krallık’ın Galler bölgesindeki Newport şehrinde bulunan 15. yüzyıla tarihlenen Newport Gemisi’nin parçaları, arkeologların 20 yıl süren titiz restorasyon çalışmalarının ardından, bir araya getirilecek.

Döneminde şarap ticareti amacıyla kullanıldığı belirlenen, 30 metre uzunluğundaki ve 25 ton ağırlığındaki gemi yaklaşık 2500 parçadan oluşuyor.

Proje yöneticisi Toby Jones, dünyada parçaları bir araya getirilmiş gemilerin olduğunu ancak bunların 15. yüzyıla ait olmadığını belirterek “Bu projeyi önemli kılan bu. Elimizde benzersiz, gerçek bir Orta Çağ gemisi var” ifadesini kullanıyor.

Gemi, 2002 yılında Newport’ta yeni bir tiyatro binasını yapımı sırasında bulunmuştu.

bbc.com

İngiltere’de 16. yüzyıla tarihlenen ‘Mary Rose’ ve İsviçre’deki 17. yüzyıla tarihlenen ‘Vasa’, parçaları bir araya getirilmiş en ünlü gemiler olarak biliniyor.

Mary Rose koruma projesinin yöneticisi David Pearson, 1400’lerin ortalarındaki yaşama ilişkin pek çok bilgiyi Newport Gemisi’nden elde edilebileceklerini düşündüklerini söyleyerek; geç Orta Çağ gemi inşasından ve güvertesinde bulunanlardan çok şey öğrenilebileceğini sözlerine ekliyor.

bbc.com

Koruma ve yeniden inşa için yaklaşık 9,9 milyon dolar harcanan projede geminin bazı parçaları, İngiltere Portsmouth’taki Mary Rose Müzesi’nde bulunan kurutma buzluklarında saklandı.

bbc.com

Gemiye ait 2.500 adet parça, restorasyon sürecinde, dört yıl boyunca yağ içinde tutularak dışsal etkenlerden korunması sağlandı.

Snow: Newport gemisi, Kolomb öncesi Avrupa keşifler döneminin önemli bir sembolü

Geminin İberya Yarımadası’ndan Bristol’e bir seyahatin ardından onarım için getirildiği düşünen uzmanlar, Newport gemisinin, Avrupa’da gemi inşaatında yaşanan devrimin başlarında kullanılan ticaret gemileri hakkında bilgi verilebileceğini söylüyorlar.

Tarihçi Dan Snow, o dönemde Galler, Bretonya, Devon, Cornwall topraklarında yaşayan nüfusun ayrıca Kuzey İspanya, Portekiz toplumlarının büyük ve güçlü gemilerle Atlantik ve Hint Okyanusu’na açıldığını belirterek; bu anlamda Newport Gemisi’nin, Kolomb’un Atlantik’i geçmeden önceki Avrupa keşifler döneminin doğuşunu sembolize ettiğinin altını çiziyor.

(Kaynaklar: bbc.com/turkce, bbc.com)

-->