Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Tribeca Film Şenliği’nde Yer Alan ‘Critical Distance’ Katil Balinaların Yaşamlarını Anlayabilme ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Yardımıyla En Yakından Deneyimleyebilme Olanağı Sunuyor.

11663Tribeca Film Şenliği’nde Yer Alan ‘Critical Distance’ Katil Balinaların Yaşamlarını Anlayabilme ve Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Yardımıyla En Yakından Deneyimleyebilme Olanağı Sunuyor.

Critical Distance’ başlıklı sürükleyici artırılmış gerçeklik deneyimi, 2021 Tribeca Film Şenliği’nin ‘Storyscapes’ bölümünde yer alıyor.

İnsan ile deniz yaşamı arasında kopmuş olan bağları onarmayı amaçlayan yapım, izleyicilerin deniz canlıları ile bir köprü kurmasını yepyeni bir yol kullanarak gerçekleştiriyor.

Hologram teknolojisinin ve yansıtıcıların (projeksiyonun) birlikte harmanlanarak kullanıldığı bu deneyim, izleyicileri Washington’un ve Britanya Kolombiyası’nın arasındaki Saliş (Salish) Denizinin altındaki dünyayı götürüyor. İçinde daldıkları bu sualtı dünyasında izleyiciler, aralarında sıkı bağlar bulunan 24 bireyden oluşan ve soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya katil balina ailesiyle ve özellikle de altı yaşındaki dişi balina ‘Kiki’ ile iletişim kuruyorlar.

Hololens2 aracılığıyla izleyiciler, Saliş Denizini, Kiki’nin gözü ile görebiliyor ve balinaların kullandığı ses konumlandırmanın ne denli etkili ve güçlü bir duyu yöntemi olduğunu deneyimleyebiliyorlar. Tüm katil balinalarda olduğu gibi, Kiki ve ailesi avlanırken ve iletişim kurarken, ses konumlandırmayı kullanıyorlar. Ancak denizdeki insan etkinlikleri sonucu ortaya çıkan ses kirliliği, bu deniz memelilerinin bu ses yeteneğini etkin biçimde kullanmasına engel oluyor böylece katil balinaları körleştirerek avlanmalarını zorlaştırıyor. Bu durum ise; balinaları soylarının tükenmesi eşiğine her geçen gün bir adım daha yaklaştırıyor. İşte zaten Adam May ve Amy Zimmerman, insanoğlunun, balinaların kendi doğal yaşamlarındaki olumsuz etkenleri ilk elden deneyimleyebilmeleri, onlarla daha derin bir ilişki kurabilmeleri için böyle bir çalışmayı ortaya koyuyorlar.

Yönetmenlerini Kiki ve J podlar üzerine eğilmelerinin nedeni hem bu canlılara olan bireysel tutkularından hem de insanların uzun zamanlardan beri yırtıcı balinalara duydukları yakınlıktan kaynaklanıyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi balinaların da tüm yaşamlarını aileleri ile birlikte geçirmelerini sağlayacak kadar güçlü aile bağları bulunuyor. Doğumlarda bir aile olarak bir araya geldikleri gibi yaşadıkları kayıplarda da birlikte ağıt yakıyorlar. Tüm dünyanın 2018 yılında tanıklık ettiği olayda olduğu gibi; bir anne balina, yittirdiği yavrusunun cansız bedenini 17 gün boyunca beraberinde taşımıştı.

May ve Zimmerman, burada kurulan bağının ve ortaya çıkan anlayışın, balinaların ve yaşam alanlarını korunmasına yönelik, daha büyük ölçekte bir eylemselliğin fitilini ateşleyeceğini umduklarını belirtiyorlar. Çünkü çok açık olan bir gerçek var ki; canlıların evi olarak görülmesi gereken doğada bir tür yok olduğunda, adeta bir zincirin halkaları kopmakta ve bunun sonucu tüm gezegen için çok kötü olabilmektedir.

Tribeca‘ya katılma olanağı olmayanlar, ‘Critical Distance’ adlı yapımın VR uygulamasını Museum of Other Realities‘ten deneyimleyebilecekler.

(Kaynak: inculture.microsoft.com, artnews.com, tribecafilm.com)

-->