Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Rahmi M. Koç Müzesi Koleksiyonun En Yeni Üyesi “İttir Kaktır”, “Classic Boat” Dergisinin Düzenlediği Yarışmada Ödül Aldı.

10834Rahmi M. Koç Müzesi Koleksiyonun En Yeni Üyesi “İttir Kaktır”, “Classic Boat” Dergisinin Düzenlediği Yarışmada Ödül Aldı.

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonunun en yeni üyesi “İttir Kaktır”, “Classic Boat” dergisinin düzenlediği sekiz farklı dalda gerçekleştirilen “Klasik Tekneler 2021 Ödülleri”nde, kendi kategorisinde ödül kazandı.

Orijinal planı, ABD-Washington‘daki “Sam Devlin” firması tarafından hazırlanan ve “Tugzilla” adı verilen sekiz metre boyundaki içten motorlu tekne, bir gezinti teknesi ve römorkör olarak işlev görmesi amacıyla tasarlanmıştı.

RMK Marine Tersanesi tarafından planı yeniden uyarlanan teknenin boyu iki metreden fazla uzatılarak, 10.06 m haline getirildi. 150 beygir gücündeki motoru ise Ford Otosan tarafından üretildi.

RMK Marine Tersanesi tarafından 2020’de yapımı tamamlanan “İttir Kaktır”, Ekim 2020 tarihinde Rahmi M. Koç Müzesi‘nin gemi filosundaki yerini aldı.

1.

2.

“Classic Boat” dergisinin 2007’den bu yana düzenlediği “Classic Boat Awards”, asırlık geleneksel gemilerden, restore edilenlere; yelkenlilerden motorlu gezinti teknelerine kadar deniz araçlarını bir araya getiriyor. Sekiz dalda düzenlenen yarışmanın birincileri halk oylamasıyla seçiliyor.

(Kaynak: aa.com.tr)

-->