Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Cook’un Yolculukları Oyunu”, Kaptan Cook’un Avustralya’yı Ziyaret Ettiği Tarihi Dönemin, Öğrenciler Tarafından Anlaşılmasını Amaçlıyor

8282“Cook’un Yolculukları Oyunu”, Kaptan Cook’un Avustralya’yı Ziyaret Ettiği Tarihi Dönemin, Öğrenciler Tarafından  Anlaşılmasını Amaçlıyor

Kaptan James Cook’un Avustralya’yı ziyaretinin 250. yıldönümü nedeniyle Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilen “Karşılaşmalar 2020”, bir dizi çevrimiçi etkinlik ve sergilerle sürüyor.

Özellikle yaşı küçük öğrenciler ve ilgililer için Kaptan Cook’un ziyaretinin ve o dönem koşullarının daha iyi anlaşılması için tasarlanan “Cook’un Yolculukları Oyunu” ANMM’nin sitesi üzerinden çevrim içi olarak oynanabiliyor.

“Cook’un Yolculukları Oyunu”, Avustralya‘nın yerleşik halklarıyla ilk defa karşılaşılan bir coğrafyada ve tarihi bir zaman diliminde yüzyüze gelinen bilimsel ve seyir sorunlarıyla başetmelerine dayanıyor.

Kaptan Cook‘un ve mürettebatının Pasifik Okyanusunu keşfetmek amacıyla gerçekleştirdikleri üç deniz yolculuğunda üstlenilen görevleri içeren oyun,  “kıyı”dan da yani; yerli toplulukların gözünden de bir bakış açısı sunuyor ve bunu Tazmanya‘nın kuzey doğusunda gelen Pakana kadını Larila‘nın özelinde yapıyor.

Her oyunda; oyuncular, bu görevde başarılı bir sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan mürettebatı ve teknik donanımı seçebiliyor. Oyunda yaşamda kalmanın ve başarılı bir kaptan olmanın koşulu, gemiyi batırmamak, mürettabatın yaşam koşullarının sürdürülebilir olmasını sağlamak ve bürokrasideki “büyük baş”ları kızdırmamak olarak özetlenebilir.

Oyun, ayrıca; Kaptan Cook‘un Avustralya ziyaretini ilk yerli ulusların nasıl gördüklerini keşfetmelerinde rehberlik yapıyor ve Avustralya’nın güney kıyısında yaşayan beş yerli toplumun konuştukları dilden bazı sözcükleri öğrenebilme olanağı veriyor.

Kaptan Cook Oyunu 2

Oyun, Avustralya Ulusal Deniz Müzesi‘nin oyun sayfasının hemen altında vermiş olduğu  kaynaklar ile ilişkili olarak oynandığında, Kaptan Cook‘un yolculuğunun içinde  gerçekleştiği tarihsel bağlamı, bilimsel başarılarını ve o gün almış olduğu bazı kararların çağdaş Avustralya‘nın ve özellikle Avustralya‘nın yerel halkları üzerinde bıraktığı günümüze kadar süregelen etkilerin kavranmasına katkı sağlıyor.

“Cook’un Yolculukları Oyunu”na buradan ulaşabilirsiniz.

 

(Kaynak: sea.museum)

 

-->