Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi Başlatıldı

6288Milli Denizaltı (MİLDEN) Projesi Başlatıldı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli  denizaltılarında ikinci aşamayı oluşturan Milli Denizaltı (MİLDEN) projesi resmen başladı.

MİLDEN Projesi’nin MİLGEM Projesi’nde de olduğu gibi Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından yönlendirilmesi bekleniyor.

Milli Denizaltıya yönelik tasarım faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından inşa için planlama dönemine geçilecek. İlk denizaltının 2040’a doğru tamamlanması bekleniyor.

Bu denizaltının tasarlanması ve inşasında Almanya’dan elde edilen teknoloji ve bilgi paketinden yararlanılacak. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Alman ThyssenKrupp Marine Systems firması arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren U-214 AIP tipi altı adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın Gölcük Tersane Komutanlığı’na inşa edilmesi karara bağlanmıştı.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında halihazırda inşa faaliyetleri devam eden ilk denizaltı 2022 yılında, son denizaltı ise 2027 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

(Kaynaklar: c4defence.com, denizhaber.net, görsel: savunmasanayist.com)