Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

M. Hansch, Pasifik’teki Atıkların Toplanabilmesi İçin “Yüzen Tarak” Projesi Geliştirdi

5450M. Hansch, Pasifik’teki Atıkların Toplanabilmesi İçin “Yüzen Tarak” Projesi Geliştirdi

Mimar Marcella Hansch, denizlerde artan kirliliğe çözüm olarak bir “Yüzen Tarak” projesi geliştirdi.  400 metre genişliğinde, 40 metre yüksekliğindeki platform, denizlerin temizlenmesi sürecinde daha hızlı yol alınmasını sağlayabileceği gibi; toplanan atıklar enerjiye  dönüştürülebilecek.

Su yüzeyindeki plastik parçalarını toplamak amacıyla tasarlanan yüzen platformda  denizel yaşama zarar verme olasılığı olduğundan; herhangi bir ağ sistemi kullanılmayacak, bunun yerine deniz ekosistemine zarar vermeyen edilgen çökeltme yöntemi ile deniz yüzeyinin taranması ve atık toplaması yapılacak.

Dünya denizlerinde 4.8 ile 12.7 milyon ton arasında plastik atık biriktiğini ve gün geçtikçe bu felaketin boyutlarının arttığını belirten Hansch:

Bu devam ederse, 2050 yılına kadar okyanusta balıktan daha fazla plastik olacak. Bu plastiklerden kurtulmamız gerekiyor. Projemi ilk geliştirdiğimde bana güleceklerini düşündüm. Bir gün öğle yemeği molası sırasında, RWTH Aachen Üniversitesi’nde, projemi sundum. Hidrolik Mühendisliği ve Su Kaynakları Enstitüsü’nde uzmanlar projemi çok beğendi, geliştirmemi istedi” dedi.

‘Yüzen Tarak’ projesinin yaşama geçirilebilmesi için ‘Pasifik Çöpü Taraması’ adı verilen ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon başlatıldı. Oluşum, gönüllü katılımcılara açık, bu boyutu ile de sorumluluğu toplumsal bir taban yaymayı amaçlıyor.

(Kaynaklar: ensonhaber.com, pacific-garbage-screening.de)

-->