Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

J. Foggini Tarafından Tasarlanan “A’mare”, Esin Kaynağını ‘Deniz’e İlişkin Öğelerden Alıyor.

15394J. Foggini Tarafından Tasarlanan “A’mare”, Esin Kaynağını ‘Deniz’e İlişkin Öğelerden Alıyor.

Jacopo Foggini tarafından bir İtalyan mobilya üreticisi firma için tasarlanan “A’mare”, ‘deniz’e göndermede bulunuyor.

El yapımı saf polikarbon çubuklardan üretilmiş olan özel mavi renkli saydam ton değerlerine sahip koleksiyon; açık alanda kullanılabilecek oturma birimlerinden ve farklı boyutlardaki masalardan oluşuyor.

Mobilyayı adlandırmak için seçilen A’mare, İtalyanca “deniz” anlamına gelen Mare ve “aşk” anlamına gelen Amare sözcüklerinin bir araya getirilmesiyle üretilmiş bir sözcük…. Açık alanda kullanılabilecek sandalyeler, koltuklar, bir şezlong, bir kahve masası ve masalardan oluşan koleksiyonun ortaya çıkışında, katılaşmış su gibi gözüken nesneler ve bu nesnelerin çevresel ışık kaynağı aracılığıyla kendi yakın çevresine etkileyici yansımalar dağıtması ana fikrine dayanıyor. Öte yandan mobilyalar, üretildiği gerecin renk ve doku gibi özellikleri nedeniyle; su içine daldırıldığında, suyu içinde kaybolma sanısı oluşturuyor.

wallpaper.com

wallpaper.com

Denize ilişkin öğelerden esinlenen bu görünümüne karşın mobilya; kent bahçelerinden havuz kenarına, bir dağa bakan balkondan kırsal bir bölgedeki verandaya kadar, farklı yerlere uygun kurulumlar içinde düşünülmüş. Her ne kadar kırılgan bir görünüme sahip olsa da, aslında mobilyanın konstrüksiyonu gerçekte, çok sağlam, esneyebilir ve dayanıklı fiziksel özelliklere sahip. Tasarım özünde, polikarbonat çubukların yatay ve dikey olarak konumlandırılarak düzenlenmesi ile oluşturuluyor.

Öte yandan, konu ‘deniz’ olunca, biçim olarak ‘dalga’ya ya da doğrudan ‘mavi renge’ gönderme yapmak gibi kısıtlı bir yaklaşım sergileyen tasarımcılar açısından “A’mare” dikkate alınması gereken üretim olarak karşımızda duruyor.

Kısaca Jacopo Foggini

İtalya-Torino’da dünyaya gelen ve günümüzde meslek yaşamının Milano’da sürdüren Foggini, sanatı ve tasarımı bu dalların geneli tarafından önkabullerle dayatılan sınırları aşmak için kullanıyor.

Jacopo’nun ilk kişisel sergisi 1997 yılında, yakın arkadaşı moda tasarımcısı Romeo Gigli’nin moda evinin mekanında açıldı. Bu etkinliğin ardından tasarımcı dünya çapında 60’dan fazla sergievinde ve mekanda düzenlenen farklı sergilerde yer aldı. Jacopo’nun çalışmaları arasında bulunan yerleştirmeleri, tanınmış otellerde, restoranlarda, tiyatro binalarında yer alırken; ‘Yerine özel’ olarak hazırladığı projeler ise; farklı malikanelerde ve kişisel koleksiyonlarda bulunuyor.

(Kaynak: wallpaper.com, jacopofoggini.com)

-->