Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Dünyanın İlk Gemi Tüneli Norveç’te Yapılıyor

3289Dünyanın İlk Gemi Tüneli Norveç’te Yapılıyor

(Aşağıda alıntılanan yazı, denizhaber.com.tr’de Norveç, dünyanın ilk gemi tünelini dağın altına inşa edecek başlığı ile yayınlanmıştır.)

Bir dağın altındaki dünyanın ilk gemi tüneli, bir yüzyıldan daha fazla süren ulusal bir tartışmadan sonra, Norveç’in uzak batı kıyısında inşa edilecek.

Norveç hükümeti, bir mil uzunluğunda olacak Stad tüneli için yeşil ışık yaktı. İnşaası yaklaşık 10 yıl sürecek olan tünel, gemilerin Stad yarımadasının etrafından dolanmamalarını sağlayacak.

Ticari ve yolcu gemileri hava koşullarının özellikle kış aylarında oldukça sert geçtiği ve sıklıkla gemi kazalarının meydana geldiği Stad Yarımadası ile mücadele etmek yerine doğrudan Norveç Denizi’nden kuzeye ve Kuzey Denizi’nden de güneye fiyord sularında kalmak suretiyle seyir yapabilecekler.

gemi_tuneli_2

Tünel kıyı kentleri Bergen ve Alesund arasındaki önemli deniz nakliye rotasında tüm yıl boyunca güvenli bir seyir sağlayacak.

Bu fikir ilk olarak 1874 yılında bir gazete makalesinde yer aldı ve Norveç kıyılarının herhangi bir bölgesinde kasırga benzeri bir güce ulaşan şiddetli rüzgarlarda gemilerin yarımada etrafında seyrinin oldukça tehlikeli olması tren tüneli benzeri bir gemi tüneli fikrini ortaya çıkardı.

gemi_tuneli_3

Yarımadayı kapsayan Sogn ve Fjordane bölgesinden Parlemonto üyesi, Bjorn Lødemel bunun tarihi bir karar olduğunu belirterek, “Bu Stad yarımadasının etrafında bölgenin endüstriyel gelişmesinin temeli olacak ve dünya çapında bir turizm destinasyon oluşturacak emniyetli bir geçiş sağlayacak. Ayrıca karaya oranla denizyoluyla daha fazla nakliyat yapılacak.” dedi.

Muhtemelen 2029’da tamamlandığı zaman tünel 645 metre boyundaki bir dağın altına yapılmış olacak. 45 m yüksekliğinde, 36 m genişliğinde, 1.7 km uzunluğunda olacak olan tünel 16 bin GRT’luk yük ve yolcu gemileri 12 m derinlikteki suda tüneli kullanabilecek.

Norveç tünel yapma konusunda dünya lideri olarak bir üne sahip. Dünyanın en uzun, (15 mil’den az daha uzun) karayolu tüneli Laerdal Bergen’in kuzey doğusunda yer alıyor.

-->