Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Bodrum Deniz Müzesi”nin Yeni Logosu Serdar Benli Tarafından Tasarlandı

5990“Bodrum Deniz Müzesi”nin Yeni Logosu Serdar Benli Tarafından Tasarlandı

Özel Müze statüsündeki Bodrum Deniz Müzesi’nin, görsel kimliğini yenilendi.

Bodrum denizcilik tarihinde önemli yeri olan tarihi belgeler, eserler ve koleksiyonların sergilendiği Bodrum Deniz Müzesi’nin logosu, grafik tasarımcı Serdar Benli tarafından gönüllü olarak tasarlandı.

Ulusal ve uluslar arası alanda etkinlik gösteren dev marka ve şirketlerin kurumsal kimlik çalışmalarını hazırlayan Benli, çalışmalarını Bodrum’da sürdürüyor.

BODRUM_DENiZ_MUZESi_YENi_LOGO5

1.

Benli, tasarladığı Bodrum Deniz Müzesi logosuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Bodrum Deniz Müzesi sadece gulet, tirhandil, gangava modellerinin, birkaç kabuk, birkaç süngerin sergilendiği bir müze değil. Tekne imal eden ustaların hayatından, teknelerin modellerine, süngercilikle ilgili bilgilere ve örneklere, Halikarnas Balıkçısı Özel Koleksiyonu’na, en önemlisi de dünyanın sayılı deniz kabuğu koleksiyonlarından olan Hasan Güleşçi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Gelişime ve büyümeye açık müzenin geleceği şekillenirken, görsel kimliğinin de buna önceden hazırlanması gerekiyordu. Bu konuda müze yönetiminden destek talebi geldiğinde hiç düşünmeden evet dedim.

Müzenin yapısı, tek bir sembolle müzeyi ifade etmeye yetmeyecekti. Hangi unsuru öne çıkarırsam çıkarayım diğeri eksik olacağından harflerdeki uyumu yakalayınca harflerden bir sembol tasarlamaya başladım. Bodrum, turizmimizin göz bebeği bir belde olduğundan ve müzenin uluslararası önemi, sembolü Bodrum Maritime Museum kelimelerinin baş harflerinden tasarlamamı gerektirdi. Olabildiğince yalın bir sembol tasarlamaya çalıştım. Logo, kullanıldığı yerde kurumu net, açık bir şekilde anlatabilmeli, akılda kalabilmeli. Zaman içinde bu sembolün, müzenin açık adı olmaksızın, tek başına kullanıldığında da müzeyi hatırlatan güçlü bir imge olarak kalacağını öngörüyorum.

(Kaynak: denizhaber.net, cumhuriyet.com.tr, marinhaber.com, bodrumdenizmuzesi.org, Görsel: serdarbenli.com)

 

-->