Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Mısır’ın Kuzeyinde Roma Dönemine Ait Gemi Batıkları Bulundu

4833Mısır’ın Kuzeyinde Roma Dönemine Ait Gemi Batıkları Bulundu

Alıntılanan aşağıdaki yazı, arkeolojihaber.net sayfasında Mısır’ın Kuzeyinde Antik Roma Batıkları Bulundu başlığı ile yayınlanmıştır.

Mısır’ın Akdeniz kıyılarında yer alan Abu Quir Bay bölgesinde, firavun tanrısı Osiris’in heykeli, Roman General Marc Antony’i tasvir eden kristal bir büst, Roma İmparatorluğu’na ait altın paralar ve üç gemiye ait yaklaşık 2000 yıllık kalıntı bulundu.

Abu Quir Bay bölgesinde çalışma yapan arkeologların 2000 yıldan eski bir gemi enkazı bulduğu belirtildi. İskenderiye liman kentinde açığa çıkan gemi enkazında kristal bir büst ve döneme ait altın sikkeler bulundu. Daha önce, bölgeye yakın batık antik kent Herakleion’da firavun tanrısı Osiris’i temsil eden bir heykel ve çeşitli eserleri içeren iki gemi kalıntısı keşfedilmişti.

Mısır Antika Eserler Bakanlığı’nın Sualtı Arkeolojisi Bölümü ve Avrupa Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü tarafından yapılan çalışma kapsamında, uzmanlar bulunan büstün kristalden oyulduğunu ve Shakespeare’in Antony ve Kleopatra eserine konu olan ünlü Roma generali Marcus Antonius’u tasvir ettiğini düşündüklerini söyledi.

misirin-kuzeyinde-antik-roma-batiklari-bulundu-1

M.Ö. 27’den MS 14’e kadar hüküm süren Roma’nın ilk imparatoru Augustus’a ait üç altın sikke ise sahilden yaklaşık 20 km uzakta keşfedildi.

Antik Eserler Yüksek Kurulu Başkanı Mustafa Waziri, yaptığı son açıklamada, “Yeni bulgular, önümüzdeki çalışma sezonunda dördüncü bir geminin bulunması ihtimaline işaret ediyor” dedi.

misirin-kuzeyinde-antik-roma-batiklari-bulundu-2

“Marcus Antonius” ya da “Mac Antony” isimleri ile bilinen Roma generali, ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın sevgilisi olarak biliniyor. Antik eserlerde, Antony’nin kraliçeyle olan romantik ve siyasi ittifakının, ikilinin Augustus olarak bilenen Octavian’a yenildikten sonra bozulduğu, sonrasında ise sevgililerin intihar ettiği konu ediliyor.

-->