Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Güney İngiltere’nin Açıklarında 750 Yıl Öncesine Tarihlenen Bir Orta Çağ Gemisi Batığı İlk Defa Bulundu.

16002Güney İngiltere’nin Açıklarında 750 Yıl Öncesine Tarihlenen Bir Orta Çağ Gemisi Batığı İlk Defa Bulundu.

Geçen hafta Bournemouth Üniversitesi tarafından yapılan bir açıklamada; 2020 yılında çarter seferleri yapan yerel bir kaptan tarafından İngiltere’nin Güney Kıyısındaki Poole Körfezi’nde bir Orta Çağ gemisi batığı bulunduğu belirtildi.

Bilim insanları tarafından, bulunan söz konusu batığın 11. yy’ı – 14. yy’ı kapsayan dönemden günümüze ulaşan, bilinen ilk batık olduğu söyleniyor.

Kazıyı gerçekleştiren ve alanda gerekli analiz çalışmalarını yürüten deniz arkeologları, batığın çok özel çevresel koşullar sayesinde korunduğunu belirtiyorlar.

Bournemouth Üniversitesi’nden deniz arkeoloğu Tom Cousin yaptığı açılamada ” 750 yaşındaki gemi, adeta bizim onu görebilmemiz için bugüne kadar sağlam kalmış ve bundan ötürü de; bu denli nadir ve bu denli sağlam kalmış bir örneği bulabilecek kadar büyük bir şansa sahip olduğumuzu söylemek gerekiyor.” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor, ‘Düşük oksijenli suda, kumdan ve taşlardan oluşan birleşim, geminin bir tarafının iyi bir biçimde korunmasını sağlamış, böylece geminin bordası açıkça görülebiliyor.” diyor.

Gerçekleştirdiği yerel seferlerle kaptanlık mesleğini sürdüren ve aynı zamanda batığı bulan Trevor Small, yıllardan beri batıkları aradığını şu sözlerle dile getiriyor.

“Denizci bir ailede dünyaya geldim. Bağlı bulunduğum liman olan Poole’dan farklı yönlere yüzlerce mil seyir yaparak, batık aradım. 2020 yılının yaz aylarında, daha önce varlığı belirlenmemiş olduğunu düşündüğüm bir batık buldum. Yakın zamanlarda gerçekleşen fırtınalar, deniz tabanında gömülü olan bazı parçaları görülebilecek biçimde açığa çıkartmış olmalıydı. Bana batığa dalma konusunda resmi izni verildi. Geri kalanı ise koscaman bir tarih! Böylece İngiltere’deki en eski tarihli batıklardan birini bulmuş oldum.”

Arkeologlar, geminin Britanya-Purbeck’ten taş getiriyor olması nedeniyle, batığı, ‘Havan Taşı Batığı’ olarak adlandırıyorlar. Buradan çıkarılan taş, buğdayın ezilerek un elde edilmesi amacıyla kullanıldığı havan yapımında da kullanılıyordu. Purbeck mermeri olarak adlandırılmasına karşın aslında bir kireç taşı olan gereç, Gotik Mimari için önemli bir yapım gereci durumundaydı.

(Kaynak: artnews.com)

-->