Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Küçük Çuha Adası Açıklarındaki Roma Gemisi Batığından 1900 Yılında Çıkarılan Herkül Yontusunun Kayıp Olan Başı Bulundu.

15769Küçük Çuha Adası Açıklarındaki Roma Gemisi Batığından 1900 Yılında Çıkarılan Herkül Yontusunun Kayıp Olan Başı Bulundu.

Adalar Denizinde bulunan Küçük Çuha (Antikitera) adası kıyılarında 2 bin yıl önce sulara gömülen ve bilim çevreleri tarafından ‘Antikitera batığı’ adı verilen gemi kalıntısından büyük bir mermer baş yontusu çıkarıldı. Bilim insanları tarafından bu mermer parçanın, daha önce 1900 yılında aynı batıkta bulunan Herkül yontusunun eksik olan başı olduğu öne sürülüyor.

Batık, aynı zamanda, dünyanın en eski analog bilgisayar parçası olarak kabul edilen Antikitera Mekanizması nedeniyle dünyaca bilinirliğe de sahip.

M.Ö. 60’larda Doğu Akdeniz’den Roma’ya doğru yolculuk ettiği varsayılan Antikythera batığının yaklaşık 40 metre uzunluğunda bir ticaret gemisi olduğu düşünülüyor. Batıkta 1900 yılında bulunan “Dinlenen Herkül” tipolojisine sahip olan yontu günümüzde Yunanistan’daki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Batıkta yapılan su altı incelemelerinde Grek söylencelerinde (mitolojisinde) yenilmez gücüyle yer alan Herkül’e ait yontunun kayıp olan başının ortaya çıkarılmış olduğu bilim insanları tarafından düşünülüyor.

.

thehistoryblog.com

.

ntv.com.tr

Güçlü bir gövdeye sahip olan Grek kahramanı Herkül, yanında saf gücü simgeleyen ‘sopa’ ve ‘Herkül’ün On İki İşi’ olarak adlandırılan görevlerinin ilkinde avladığı Nemea Aslanı’nın postu ile birlikte betimleniyor. Arkeoloji biliminde, gerçekleştirilen kazıların ardında sergilenmek üzere müzeye konulan antik yontuların eksik olan parçalarının aradan geçen on yıllar sonra yapılan yeni kazılarda bulunmasına ilişkin çok sayıda örnek bulunuyor.

Antikitera batığı projesi, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ephorate Sualtı Antikaları Dairesi arkeologları tarafından yürütülüyor.

(Kaynaklar: cumhuriyet.com.tr, ntv.com.tr, arkeolojikhaber.com)

-->