Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Y. Chang’ın “Yangtze Nehri” Filmi, SALT tarafından Ankara’da Gösteriliyor

5544Y. Chang’ın “Yangtze Nehri” Filmi, SALT tarafından Ankara’da Gösteriliyor

Yönetmenliğini Yung Chang’ın üstlendiği, 2007 tarihli “Yangtze Nehri” SALT tarafından Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde gösterilecek.

Film daha önce  Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde “Kanada Yapımı En İyi Belgesel Film” ve 2008 yılı San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Uzun Metrajlı Belgesel” ödülüne layık görülmüştü.

Chang’ın bir gezi gemisi metaforu üzerinden çeşitli yönleriyle modern Çin’i tariflemeye giriştiği bu filmin tanıtımıyla ilgili olarak, SALT Online‘ın internet sitesinde şu metne yer verilmiş:

Dünyanın en uzun üçüncü nehri Yangtze üzerine kurulan dünyanın en büyük hidroelektrik barajı, bir milyondan fazla kişinin hayatını ve küreselleşmeyle gitgide büyüyen Çin’i nasıl değiştirdi? 

Çin asıllı Kanadalı yönetmen Yung Chang, büyükbabasının gençliğini geçirdiği, Üç Boğaz Barajı’ndan dolayı sular altında kalan tarihî bölgeden 16 yaşındaki bir gencin hikâyesini anlatıyor. Liseye gitmek isteyen Yu Shui, zar zor geçinen ailesine destek olmak üzere, Yangtze’de yol alan lüks bir sehayat gemisinde işe başlamak zorunda kalır. Bir yandan bulaşıkçı olarak yetişirken bir yandan da tüketim ekonomisi ve modern teknolojinin imkânlarıyla tanışır.

Yönetim tarafından kendisine verilen adıyla “Cindy” uluslararası varlıklı turistlere hizmet ederken ailesi baraj taşkınlarından kaçma derdindedir.

93 dakikalık gösterim uzunluğuna sahip olan Yangtze Nehri, 06 Aralık 2018 tarihinde gösterimde olacak.

(Kaynak: saltonline.org, imdb.com )

 

-->