Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

S. Spielberg’in Jaws Adlı Yapımında Kullanılan Köpekbalığı Modeli, Gerçekleştirilen Onarımın Ardından Akademi Müzesi’ne Yerleştirildi

9683S. Spielberg’in Jaws Adlı Yapımında Kullanılan Köpekbalığı Modeli, Gerçekleştirilen Onarımın Ardından Akademi Müzesi’ne Yerleştirildi

Steven Spielberg’in yönetmenliğini gerçekleştirdiği, Oskar ödüllü Jaws (1975) adlı yapımda kullanılan köpekbalığı modelinin günümüze ulaşabilen son örneği, Los Angeles’ta açılacak olan Akademi Sinema Müzesi’nde kendisine ayrılan alana yerleştirildi.

Akademi Müzesi koleksiyonundaki en büyük parça olduğu belirtilen Bruce adlı köpekbalığı modeli, müzede sürekli olarak sergilenecek. Bruce, müzenin üçüncü katıda asansörlerin üzerinde kendisine ayrılan yere, 20 Kasım Cuma günü başlayan ve bir hafta süren çalışmaların ardından yerleştirildi. Dünya sinema tarihinde, filmin afişinde yer alan ikonik görüntüsü ile de kendisine yer edinen köpekbalığı, yerleştirildiği bu konumu ile ziyaretçiler daha müzeye giremeden kendisini, dışarıdan, saydam cepheden içeriye doğru bakıp, görebilecekleri gibi; müze içinde de pek çok noktadan görülebilecek.

1.

2.

3.

Akademi Müzesinin yöneticisi Bill Kramer, “2016 yılında bizim mülkiyetimize geçen zamana dek Bruce için uzun bir yaşam yolculuğu oldu. Şimdi onu yeni evinde ağırlıyor olmak kadar; hiç bir şey bizi, bu denli mutlu edemezdi.” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: ” Ziyaretçilerin sergimizle buluşacağı, Renzo Piano’nun tasarladığı müzeyi görecekleri ve sinema tarihinin en ikonik karakteri ile yüz yüze gelecekleri, müzenin açılış gününü dört gözle bekliyoruz.

Bruce, müzeden yapılan açıklamaya göre; Jaws‘ta kullanılan köpekbalığı için üretilmiş gerçek kalıptan elde edilmiş dördüncü ve günümüze kadar ulaşabilmiş son örnek. Bruce, esas olarak 1990 yılına kadar Hollywood‘taki Universal Studyoları‘nın mülkiyetinde iken; bu tarihten sonra, Kaliforniya Sun Valley‘deki Adlen Brothers Auto Wrecking film şirketine taşındı. Şirketin kapanmasının ardından firma sahibi Nathan Adlen, Bruce‘u Akademi Müzesi‘ne bağışladı. Modelin, uzun süre açık havada kalmasının bir sonucu olarak fiberglas gövdesinde oluşan aşınma ve yıpranmaları onarmak amacıyla özel efekt ve makyaj sanatçısı Greg Nicotero‘nun gözetiminde gerçekleşen, yedi aylık bir süreye yayılan bakım çalışmalarının ardından, Bruce, ilk gün ki görüntüsüne kavuştu.

4.

Ünlü mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan Akademi Müzesi, ilk olarak 2018 yılında açılması planlanmış; ancak sonrasında bu tarih, 30 Nisan 2021 yılına ertelenmişti.

(Kaynaklar: academymuseum.org, usatoday.com)

-->