Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

A. Camilleri’nin, Malta’lı Bir Balıkçının Yaşam Mücadelesini Konu Aldığı “Luzzu”, İstanbul Film Şenliği Programında Yer Alıyor.

10794A. Camilleri’nin,  Malta’lı Bir Balıkçının Yaşam Mücadelesini Konu Aldığı “Luzzu”, İstanbul Film Şenliği Programında Yer Alıyor.

Alex Camilleri’nin yazdığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenliğini gerçekleştirdiği film, adını Malta’ya özgü bir balıkçı teknesinden olan “Luzzu”dan alıyor. Yapım, eşi ve yeni doğan bebeği için yasal olmayan bir dünyaya girmek zorunda kalan bir balıkçı olan Jesmark’ın yaşamı mücadelesi çevresinde gelişiyor.

Karinası canlı renklerle boyanmış, pruvasında, denize gelebilecek tehlikelere karşı korunmak için bir Fenike gözü taşıyan dört metre boyundaki Malta’ya özgü geleneksel ahşap tekne (Ta’ Palma) adını bir kaç kuşaktır Jesmark ailesine aittir. Genç Jesmark (Jesmark Scicluna), hem mesleği olan balıkçılığı severek yapmakta hem de küçük kasabasının çoğunluğunu oluşturan balıkçılar arasında mutlu bir yaşam sürmektedir. Ancak son dönemlerde balıkçılığın getirdiği kazanç neredeyse yok denilecek kadar azalmıştır. Hem trol teknelerinin denizleri adeta istila etmesi hem de yönetmelikler nedeniyle dönemsel olarak avlanmaya sınırlama getirilmesi, balık kaynaklarına ulaşımda artık sorun çıkarmaktadır. Ayrıca balık mezatları küçük ölçekli avcılık yapan balıkçılara artık iyi gözle bakmamaktadır. Ancak hepsinden kötüsü ise; yaşlı “Luzzu”, su almaya başlamış ve artık baştan sona bir bakım gerektirmektedir.

Öte yandan Jesmark, başka sorunlarla da uğraşmaktadır. Dünyaya yeni gelen bebeği, Aiden‘in büyüme sorunları vardır ve sağıltım (tedavi) süreci için gerekli giderler çok yüksektir. Jesmark‘ın “Ne olursa olsun aileme bakacağım” diyerek güven verdiği karısı Denise‘in (Michela Farrugia), balıkçılık mesleğine her zaman tepeden bakan annesinden maddi destek almaya karar vermesi, Jesmark‘ın onurunu yaralayacaktır. Balıkçı, hem “Luzzu” hem de ailesi için para kazanmak için her yolu denemeye girişir. Bu amaçla girdiği yollar ise; onu ülkülerinden (ideallarinden) uzaklaştıracak ve kaçınılmaz bir dizi olayların içine çekecektir.

“Luzzu”, bir balıkçının yaşamına ilişkin yönlerini (balık yakalamak, kesmek ve kullanılan gereçlerin gerekli bakımlarını yapmak v.b.g.) mükemmel biçimde betimlerken, yaşamın zorlukları karşısında çıkış arayan güçlü iradeli bir bireyin etkileyici bir portresini çiziyor. Öte yandan yapım, hızlı bir değişim geçiren bir ekosistemin iç işleyişini ve yaşam biçimini de gözler önüne seriyor.

İlk gösterimi Sundance Film Şenliği‘nde gerçekleştirilen yapım, Jesmark Scicluna‘ya erkek oyuncu dalında Jüri Özel Ödülü kazandırmıştı. Yapım, İstanbul Film Şenliği‘nin “Genç Ustalar” bölümü içinde gösterime giriyor.

“Luzzu”, 16 – 21 Nisan tarihleri arasında hergün saat 21.00 ‘de çevrimiçi olarak, izleyicilerin karşısında olacak.

Yapımın Künyesi:

Yönetmen: Alex Camilleri

Yapımcılar: Rebecca Anastasi, Ramin Bahrani, Alex Camilleri, Oliver Mallia

Oyuncular:

Jesmark – Jesmark Scicluna

David – David Scicluna

Denise – Michaela Farrugia

Müzik: Jon Natchez

Uzunluk: 91 dakika

2021

(Kaynaklar: cineuropa.org, iksv.org)

-->