Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

3 Büyük Gemi Faciasından Kurtulan Violet Jessop’un Yaşam Öyküsü Sinemaya Aktarılıyor.

59353 Büyük Gemi Faciasından Kurtulan Violet Jessop’un Yaşam Öyküsü Sinemaya Aktarılıyor.

RMS Olympic, RMS Titanic ve HMHS Britannic gemi facialarından sağ kurtulmayı başaran Violet Jessop’un yaşam öyküsü beyaz perdeye aktarılıyor.

42 yılını denizlerde geçiren İrlandalı hostes Jessop, White Star Line adlı şirketin ürettiği üç büyük gemi olan RMS Olympic, RMS Titanik ve HMS Britannic’in yaşadığı, yalnız denizcilik tarihine değil aynı zamanda popüler kültürü de derinden etkileyen deniz kazalarına tanıklık etti.

jessop

1.

Violet’in görev yapmakta olduğu -o tarihte en büyük lüks yolcu gemisi olan-  RMS Olympic, 1911 yılında, savaş gemisi HMS Hawke ile çarpıştı ancak büyük bölümü suyla dolmasına karşın; RMS Olympic, batmadı. Violet, sağ salim limana çıktı.

HMS Olimpic

2.

Bu kazanın ardından bir yıl bile geçmeden Violet, RMS Titanik’te çalışmaya başladı. Tarihin en büyük gemi kazalarından biri olan bu faciadan da sağ kurtuldu. Ayrıca bu kazadan bir de bebek kurtardı.

Titanic

3.

Bundan 4 yıl sonra I. Dünya Savaşı’nda HMHS Britannic adlı devasa hastane gemisinde hemşirelik yapmaya başladı. Violet, Yunanistan’ın Kea Adası açıklarında ya bir Alman denizaltısı tarafından torpillenerek ya da bir mayına çarpması sonucu sulara gömülen bu gemiden de sağ çıkmayı başarmıştır.

HMS Britannic

4.

Tüm bu olumsuzluklara karşın, deniz ve okyanus sevdasından vazgeçemeyen Violet Jessop; savaş bittikten sonra bile gemi yolculuklarına katılmaya devam etti, 60 yaşında emekli oldu. 83 yaşında ise kalp yetmezliğinden yaşamını kaybetti.

Violet Jessop, 2007 yılında anıların kaleme aldığı, “Titanic Survivor” adlı bir kitap yayınlamıştır.

(Kaynaklar: cnnturk.com, ntv.com.tr, hurriyet.com.tr)

 

 

-->