Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

S.Mrozek’ın “Açık Denizde” Adlı Oyunu,  Ankara Devlet Tiyatrosu Tarafından Sahneye Koyuluyor.

8113S.Mrozek’ın “Açık Denizde” Adlı Oyunu,  Ankara Devlet Tiyatrosu Tarafından Sahneye Koyuluyor.

Absürt tiyatronun önde gelen temsilcilerinden Polonyalı yazar Slawomir Mrozek’ın “Açık Denizde” adlı oyunu,  yönetmen İlham Yazar tarafından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyuluyor.

Batan bir gemiden kurtularak, bir sala çıkmayı başaran üç kazazedenin, yiyeceklerinin tükenmesinin ardından aralarından birini yemeye karar vermelerini ve bu kurbanın kim olacağının belirlenme sürecini anlatan oyun, “açlık” metaforu üzerinden adalet, eşitlik, özgürlük, demokratik seçim gibi kavramları eleştirel bakış açısıyla ele alıyor.

Açık Denizde

Yazar, denizin ortasındaki bir sala gönderme yapan  6 m’ lik bir alan içinde sahnelenen oyunda ele alınan “açlık” metaforunun, fiziksel değil psikolojik boyutuyla sahneye taşındığına dikkati çekerek; izleyicinin nitelikli ve dozunda politik hicivler ve göndermelerle küçük balığın büyük balığı yeme öyküsüne tanıklık edeceğini belirtti.

Yönetmen Yazar; Pelin Şahin, Müjgan Aksoy, Elif Kaman, Barkın Kenan ve Ümit Atalay’ın rol aldığı Açık Denizde ile ilgili olarak şunları söyledi;  “Seyircilerimiz 5 gencecik oyuncudan son derece akıcı bir performans izleyecek. Işık ve dekorumuz şahane. Çok iyi bir kreatif kadroyla, çok sağlam, dinamik oyuncularla, enteresan bir metin vadediyoruz. Oyunumuz, tarzı ve anlatım biçimi itibarıyla ‘yani işte fena değil’ şeklinde değerlendirilmeyecek. Seyirci ya çok hoşlanacak ya hoşlanmayacak. Bunu biliyorum ve anlıyorum.”

Oyun, 21-25 Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara Devlet Tiyatrosu sahnesinde olacak.

Oyun Künyesi:

Yazar: Slawomir Mrozek

Yönetmen: İlham Yazar

Çevirmen: Yücel Erten

Oyuncular:

-Pelin Şahin

-Müjgan Aksoy

-Elif Kaman

-Barkın Kenan

-Ümit Atalay

 

(Kaynak: aa.com.tr, devtiyatro.gov.tr)

 

-->