Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Deniz Mülteciliğini Ele Alan “Lampedusa” Versus Tiyatro Tarafından Sahneleniyor

7292Deniz Mülteciliğini Ele Alan “Lampedusa” Versus Tiyatro Tarafından Sahneleniyor

Çağımızın büyük dramı deniz mülteciliği sorununu ele alan Lampedusa adlı oyun, Kayhan Berkin’in yönetmenliğinde Versus Tiyatro tarafından sahneleniyor.

Anders Lustgarten tarafından kaleme alınan öykü, çağımızın en önemli sorunlarından göçmenlik ve yoksulluğu, iki farklı karakter üzerinden anlatıyor.

Lampedusa

Bu iki karakterden bir olan Stefano, turistik plajlarıyla ünlü cennet adası Lampedusa‘da denizlerin kirlenmesi nedeniyle balık avlama işini bırakarak, göçmen cesedi toplama işine geçen eski bir balıkçıdır.

 

Diğeri ise dünyanın en büyük metropollerinden biri olmasının yanı sıra dünya ekonomisine yön veren sayılı cazibe merkezlerinin arasında yer alan Londra’da melez olduğu için dışlanan, firmalara geri ödenemeyen kredileri tahsil etmek için kapı kapı dolaşırken hakaretlere uğrayıp ve tepkilerle karşılaşan yoksul bir borç izleme görevlisi olan Denise’dir.

Oyun, bu iki karakterin hiç beklemediği bir anda buldukları umudun, hiç farkında bile olmadıkları iletişim biçimlerinin, empatinin anlatısını sahneye koyuyor.

Oyunun Künyesi

Yazan: Andres Lustgarten

Çeviren: Hira Tekindor

Yöneten: Kayhan Berkin

Oynayanlar: Cem Zeynel Kılıç, Özlem Öçalmaz

Süre: 60 dakika

Oyun, 31 Ocak 2020 tarihinde Cihangir Atölye Sahnesi‘nde izlenebilir.

 

(Kaynak: versustiyatro.com)