Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

P. Signac’ın Haliç’i Betimlediği “Altın Boynuz” Adlı Yapıtı Sotheby’s Tarafından Düzenlenen Açık Arttırmada 16.2 Milyon Dolara Satıldı

6709P. Signac’ın Haliç’i Betimlediği “Altın Boynuz” Adlı Yapıtı Sotheby’s Tarafından Düzenlenen Açık Arttırmada 16.2 Milyon Dolara Satıldı

Sotheby’s tarafından geçekleştirilen 209 milyon dolarlık açık arttırmada, Yeni İzlenimci (Empresyonist) Fransız ressam Paul Signac’ın “Altın Boynuz” (La Corne d’Or) adlı yapıtı da 16.2 milyon dolara en yüksek teklifi veren katılımcıya satıldı.

Sotheby’s, sanat piyasasındaki düşüş yönündeki genel algıya karşın; New York’ta 12.11. 2019 tarihinde düzenlenen açık arttırmada toplamda 209 milyon dolarlık “İzlenimci” ve “Modern Sanat” akımları içinde yer alan yapıtların satışını gerçekleştirdi.

Alberto Giacometti, Auguste Rodin, Claude Monet, Edgar Degas, Georges Braque, Picasso, Paul Signac, Rene Magritte, Rufino Tamayo, Tamara de Lempicka’nın yapıtlarının yer aldığı Açık arttırmada 50 lot yer aldı. bunların 8 tanesi satılamazken; geriye kalan 43 lot 1 milyon doların üzerinde alıcı buldu. 3 lot 10 milyon dolar sınırını aşarken; tek bir lot 25 milyon doların üzerinde alıcı buldu.

Claude Monet’nin 20- 30 milyon dolar arasında bir satış öngörüsünde bulunan 1903 tarihli Charing Cross Köprüsü adlı yapıtı, açık artırmaya telefon aracılığıyla katılan ve kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir katılımcı tarafından 27.6 milyon dolara satın alındı.

Monet Charing Kross Köprüsü

 1. Claude Monet – “Charing Cross Köprüsü”

Paul Signac‘ın suyun üzerindeki teknelerle birlikte Haliç’i çok canlı bir biçimde betimlediği (yaklaşık olarak 14 milyon – 18 milyon dolar arasında bir satış öngörüsünde bulunulan) 1907 tarihli Altın Boynuz adlı yapıtı, Sotheby’s Asya’nın yönetim kurulu başkanı Patti Wong‘un telefon üzerinden teklif veren katılımcıya 16.2 milyon dolara satıldı.

Signac - Haliç

2. Paul Signac – “Altın Boynuz”

 

(Kaynak: artnews.com)

 

 

 

 

-->