Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Christie’s Tarafından Düzenlenecek Açık Arttırmada Van Gogh’un “Trinquetaille Köprüsü” İçin 25 Milyon Dolarlık Bir Satış Değeri Öngörülüyor.

11057Christie’s Tarafından Düzenlenecek Açık Arttırmada Van Gogh’un “Trinquetaille Köprüsü” İçin 25 Milyon Dolarlık Bir Satış Değeri Öngörülüyor.

Christie’s müzayede evi tarafından New York’ta 13 Mayıs tarihinde düzenlenecek, 20. yüzyıl dönemi sanat yapıtlarını içeren açık arttırmada Van Gogh’un 1888 tarihli “Trinquetaille Köprüsü” adlı tablosu da yer alacak.

Yapıtı için, yaklaşık olarak 25 milyon dolar ile 35 milyon dolar arasında bir satış rakamı öngörülüyor.

64 x 79 santimetre boyutlarındaki “Trinquetaille Köprüsü” Van Gogh‘un önemli yapıtlar ortaya koyduğu Arles Dönemindeki az sayıdaki manzara resimlerinden biri. Sanatçının, köprüyü kendisine özgü fırça vuruşları ve paletindeki sıcak renkler kullanarak, betimlediği tablo, Van Gogh‘un 1890 yılında 37 yaşında kendi yaşamında son vermeden önceki son yapıtlardan biri olarak biliniyor. Sanatçının ölümünün ardından yapıt, Van Gogh‘un erkek kardeşi Theo‘nun dul eşinin mülkiyetine geçmişti.

Yapıt, Christie’s müzayedesinde son görüldüğü tarih olan Kasım 2004 yılında, 11.2 milyon dolara – ön görülen 12 milyon dolar değerin altında – satılmıştı. Ancak bunun öncesinde 1999 Kasım ayında yine Christie’s‘te 15.4 milyon dolarlık bir değer ile el değiştirmişti. Tablo, son olarak 2016 yılında Oslo‘daki “Munch Müzesi”nde, Van Gogh‘u ve Edvard Munch‘u konu alan bir etkinlik nedeniyle sergilenmiş, sonrasında bu etkinlik, Amsterdam‘daki “Van Gogh Müzesi”ne taşınarak, burada da sanat izleyicilerinin karşısına çıkmıştı.

(Kaynak: artnews.com)

-->