Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Cooking Sections” Ortak Sanat Girişiminin Somon Balığının Üretimi Üzerindeki Karanlık Yönleri Anlattıkları Performansları Turner Ödülü’nde Aday Gösterildi

11164“Cooking Sections” Ortak Sanat Girişiminin Somon Balığının Üretimi Üzerindeki Karanlık Yönleri Anlattıkları Performansları Turner Ödülü’nde Aday Gösterildi

Daniel Fernández Pascual’dan ve Alon Schwabe’den oluşan ortak sanat girişimi “Cooking Sections”ın Tate Britain’da yer alan performansları, Turner Ödülüne aday gösterildi.

Pascual ve Schwabe, “Somon: Kırmızı Ringa Balığı” başlıklı bu performanslarında somon balığı üretimi üzerindeki karanlık yönleri gözler önüne seriyor.

Bugün açıklanan 2021 Turner Ödül aday listesinde “Birleşik Krallık topraklarında varlığını sürdüren çeşitli toplumlarla yakın ilişkiler kurarak çalışan ve bunu bir süreklilik güderek yapan böylece toplumsal değişimi sanat yoluyla gerçekleştirmek” amacını güden beş ortak sanat girişimi (kolektifi) bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre, Turner Ödüllü’nde ilk defa açıklanan aday listesi tamamen sanat ortaklıklarından oluşuyor.

Ödül listesinde bulunan ikili “Cooking Sections”, ekolojik ve jeopolitik sorunları ortaya koyarak, beslendiğimiz yiyeceklerin nereden geldiği üzerinde odaklanıyor. Daniel Fernández Pascual’dan ve Alon Schwabe’den oluşan ikili yakın zamanda Tate İngiltere’de “Somon: Kırmızı Ringa Balığı” başlıklı bir performans yerleştirme gerçekleştirerek “Somon’da bir balık ve renk olarak yapılan aldatıcı gerçekliği” ortaya koymuştu. Tate, bu performansın ardında tün Birleşik Krallık’taki müzelerindeki restoranlarını menülerinde yer alan çiftlik somonlarının kullanıldığı ürünleri kaldırmıştı.

Diğer adaylar arasında “Black Obsidian Sound System (B.O.S.S.)”, “Gentle/Radical”, “Array Collective”, “Project Art Works” yer alıyor.

Her bir ortak sanat girişiminin yapıtlarının yer aldığı sergi, “UK City of Culture 2021” kutlamalarının bir parçası olarak Herbert Sergievi ve Müzesi’nde 29 Eylül 2021 – 12 Ocak 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. Kazanan aday 01 Aralık tarihinde Koventry Katedrali’nde düzenlenecek olan ödül töreninde açıklanacak. Seçici Kurulu’un değerlendirmesinin ardında açıklanacak sonuçlarla; kazanan adayın çalışması 25.000 paund ödüle değer görülürken; diğer adaylar, 10.00 paundluk bir para ödülünü elde edecek.

Turner Ödülü Seçici Kurulu; Londra’da konumlu Delfina Vakfı’nın yöneticisi Aaron Cezar, Birmingham’daki Grand Union yerleşkesinin Program yöneticisi Kim McAleese, oyuncu Russell Tovet ve Londra’da bulunan Chisenhale Sergievi’nin yöneticisi Zoe Whitley’den oluşuyor.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

-->