Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Yaşam Kültürü + Özdeğin Sıvı Hali: “Karşıkıyı Projesi”

964Yaşam Kültürü + Özdeğin Sıvı Hali: “Karşıkıyı Projesi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “İzmir’lilerin Denizle İlişkisini Güçlendirmekte Uygulanacak Tasarım Stratejisi Planı”çerçevesinde Bostanlı Deresi ağzı için tasarlanan “Bostanlı Yaya Köprüsü” ve “Bostanlı Gün Batımı Terası” kullanıma açıldı.

Denize kıyısı olan kentlerde yaşayan bireylerin denizle olan ilişki kurma sorunu Türkiye’deki kent planlama çabalarının gündeminde olan bir konudur. Geliştirilen pek çok öneri yerel yönetimler tarafından raflarda tozlanmaya bırakılırken; diğer bazıları merkezi yönetime hoş gözükmek için tasarımcılardan istemde bulunulan ancak  uygulandığında kullanıcının gereksinimlerinin göz ardı edildiği ortaya çıkan projelerdir.  Bunun bir nedeni de yaşam kültürü kuramamış tasarımcı ve kullanıcının karşılaştığı öneriler olmasıdır.

Ancak projenin gerçekleştirildiği yer İzmir olunca, sahil kesimi için geliştirilen bu projede ki çok yönlü yaklaşım, kuşkusuz kullanıcısını bulmuş gözüküyor. Bu nedenle uzun ömürlü olacağını ve kullanıcı tarafından benimseneceğini şimdiden ön görmek zor değil.

bostanli_11.jpg

 

bostanli4.jpg (1)

 

bostanli1.jpg

bostanli5.jpg

bostanli2.jpg

(Haber Kaynağı: arkitera.com)

 

 

-->