Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Norveç – Andenes’te Deniz Yaşamının Gözlemlenmesi İçin Yapılması Planlanan Yapı İçin Açılan Tasarım Yarışmasını Dorte Mandrup’un Projesi Kazandı.

6616Norveç – Andenes’te Deniz Yaşamının Gözlemlenmesi İçin Yapılması Planlanan Yapı İçin Açılan Tasarım Yarışmasını Dorte Mandrup’un Projesi Kazandı.

Norveç’te Kuzey kutup çemberi içinde bulunan Andenes’te yapılması planlanan yerleşkenin tasarlanması için açılan yarışmayı, Dorte Mandrup‘un ve tasarım takımının önerdiği mimari proje kazandı.

The Whale AS tarafından 2019 sonbaharında açılan davetli mimari yarışmayı, Dorte Mandrup‘un ofisi, diğer katılımcılar olan BIG, Snøhetta ve  Reiulf Ramstad gibi tanınmış tasarım-mimarlık ofislerin önünde tamamladı.

Proje önerisine açılan coğrafi konum, Norveç’in en kuzey ucundaki Kuzey kutup çemberinin yaklaşık olarak 186 mil içinde bulunan Andøya adasının Andenes yerleşim yerinde bulunuyor. Bu coğrafi noktayı bu kadar değerli kılan ise; balinaların göç yolu üzerindeki, deniz vadisinin bulunduğu Bleiksdjupa‘ya olan yakınlığı… Burası, deniz memelilerini kendi yaşam alanlarında  görme olanağını dünyada sunan en iyi yerlerden biri olarak biliniyor.

Bu etkileyici sualtı dünyasının hemen yanındaki Andenes, sahip olduğu bunun gibi nitelikleri nedeniyle ziyaretçilerin yeni  gözlem noktası olarak belirlenmiş.

The whale 2

1.

Dorte Mandrup’un  önerisi, coğrafi koşulların değerlendirilerek, bir kabuk altında toplanması temeline dayanıyor. Bir balinanın denizin üstünde görünen gövdesinin bir parçasıymış gibi ufuktan yükselen kabuk, üzerindeki doğal taşlar ile kaplı olan yüzeyi ile aynı zamanda çevresel dokuyu da üzerinde barındırıyor. Kullanıcıların üzerinde yürüyebileceği bu alanın, en üst noktasına çıkan kullanıcılar, buradan okyanusun sonsuz ufkunu alabildiğine algılayabiliyor. Böylece bir gözlemcinin gereksinim duyacağı geniş bir görüş uzaklığı ve alanı da sağlanmış oluyor.

The Whale 4

2.

Balina gövdesine gönderme yapan bu doğal gereçleri içeren kabuk, sergileme alanlarının, ofislerin , satış alanlarının ve bir kafenin üzerini örtüyor. Geniş bir açıklığa sahip olan cephe, okyanus manzarasıyla iç mekana da alabildiğine geniş bir mekansal algılama olanağı sağlıyor.

The Whale 3

3.

The Whale 5

4.

Dorte Mandrup, Marianne Levinsen Landskab, JAC Studio, Thornton Tomasetti, AT Plan & Arkitektur, Nils øien ve Anders Kold‘un yer aldığı tasarım takımın proje önerisinin 2020 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

(Kaynak: designboom.com, görseller: dortemandrup.dk, weburbanist.com)

 

 

-->