Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İBB Tarafından Restorasyonu Gerçekleştirilen Moda İskelesi Ve Kütüphanesi, Düzenlenen Törenle Açıldı.

16284İBB Tarafından Restorasyonu Gerçekleştirilen Moda İskelesi Ve Kütüphanesi, Düzenlenen Törenle Açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “150 Günde 150 Proje” kapsamında yenilenen Moda İskelesi ve Kütüphanesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanan ve 1916-17 yıllarında yapımı gerçekleştirilen I. Ulusal Mimarlık Döneminin üslup özelliklerini taşıyan Moda İskelesi, on yıllardır bakımsızlığa terk edilmiş durumdaydı. 

Açılış töreninin düzenlendiği Moda İskelesine, Deniz Taksi ile gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, törende eşi Dilek İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı eşlik etti.

İBB Başkanı İmamoğlu konuşmasında “Göreve gelirken İstanbullulara atıl olan iskeleleri, atıl olan deniz yapılarını en doğru bir şekilde hayata geçireceğimizi ifade etmiştik. Deniz ulaşımı İstanbul’un önemli bir meselesi. Az önce ben de Deniz Taksi ile geldim. Deniz ulaşımını yüzde 3.5 seviyelerinde devraldık. Sadece Boğaz’da ettirdiğimiz seferler ile yüzde 25 arttırdık. 50 Deniz Taksi’nin 50’sini de kendi tersanemizde ürettik. Fatih Sultan Mehmet’in bize emanet ettiği tersanede ürettik. Moda İskelesi Deniz Taksi’nin yanaşma iskelesi haline geldi. Marmara kıyısında Bostancı’dan başlayan hatta Maltepe üzerinden başlaması öngörülen deniz yolculuğunun mutlaka Moda’ya da uğrayarak devam etmesi için çalışmalarımız da sürüyor” dedi.

Kısaca Moda İskelesi Tarihi

Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanan ve 1916-17 yıllarında yapımı gerçekleştirilen Moda İskelesi, I. Ulusal Mimarlık Döneminin üslup özelliklerini taşıyor. 1985’te hizmete kapanan Moda İskelesi, 2000 yılında TDİ ve Türkiye Deniz ve Ticaret Odası Başkanlığı tarafından restore edildi. 2015 yılında yeniden başlayan restorasyon çalışmaları sırasında belirlenen hatalar nedeniyle TMMOB Mimarlar Odası ve Kadıköy Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEP) yaptığı itirazda bulunmuş, İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarının yaptığı işlemler sonucunda; Moda İskelesi’nin altı ay içinde aslına uygun haline getirilmesine karar verilmişti.

İBB tarafından 2022 yılında gerçekleştirilen proje ile iskele, işlevine yeniden kavuşurken, kafe ve kütüphane bölümleriyle halkın da kullanımına açık bir duruma getirildi. Restorasyonda iskelenin alt katında bulunan vapur bekleme alanları ve çalışma alanı, kafe ve performans alanı olarak tasarlarken, üst katı da kütüphane olarak yeniden işlevlendirildi.

(Kaynaklar: 150gun150proje.ibb.istanbul, gazetekadikoy.com.tr, haberturk.com)

-->