Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İstanbul’daki Vapur İskeleleri Yenilikçi Bir Yaklaşımla Ele Alınarak; Bir Yaşam Ve Etkinlik Alanı Olarak Yeniden Düzenlenecek

8344İstanbul’daki Vapur İskeleleri Yenilikçi Bir Yaklaşımla Ele Alınarak; Bir Yaşam Ve Etkinlik Alanı Olarak Yeniden Düzenlenecek

Kadıköy-2 (Yeni) Vapur İskelesi yenileniyor. Ulaşım hizmetinin aksamaması için sokağa çıkma yasağının ilan edildiği karantina günlerinde, iskelenin tamamı, gece ve gündüz aralıksız süren çalışmalarla yeniden düzenleniyor. 

Kadıköy-2 Vapur İskelesi’nin asma tavanı indirilerek; tüm atık su-temiz su donatısı, yangın dedektörleri, iç-dış aydınlatma donanımları  ve diğer bileşenleri olan; turnikeler, biletmatikler, yolcu bilgilendirme tanıtları, internet alt yapısı, kameralar, ankesörlü telefonlar, banka ATM’leri ve hatta burada bulunan büfeler, yenileniyor.

İskele 2

Öte yandan iskelenin üst katında bulunan İstanbul Kitapçısı’nın da yenileme çalışmaları da sürüyor.

Yeni Bir Yaklaşım: Bir Yaşam ve Etkinlik Alanı Olarak İstanbul Vapur İskeleleri

İskeleler yalnızca vapur saatlerinin beklendiği oylumlar olmaktan çıkarılarak; yenilikçi bir yaklaşımla, bir yaşam ve kültür alanı olarak tasarlanması amaçlanıyor. Bu nedenle iskelelerin iç oylumlarının (mekanlarının) düzenlenmesi için Şehir Hatları A.Ş‘nin bünyesinde içmimar, işlendirildi (istihdam edildi).

Bu yeni yaklaşım biçimi ile ilgili olarak Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş: Hizmet verdiğimiz vapurlarımızı yenilerken, iskelelerimizi de ihmal etmiyoruz. En az vapurlar kadar, iskelelerimiz de önemli. İskeleleri sadece yolcuların geçip gittiği mekânlar olarak görmüyoruz. Yolcularımızın gerek vapurlarına giderken, gerekse vapur saatlerini beklerken soluklandığı, kendini iyi hissettiği temiz, ferah, aydınlık mekânlar olarak düşünüyoruz. Hem yolcularımızın hem de iskelelerde çalışan personelimizin rahat edeceği şekilde yenileniyoruz.”

Başka iskelelerin de elden geçirileceğini belirten Dedetaş, “Önümüzdeki günlerde iskelelerimizi bir yaşam, etkinlik alanı olarak da kullanmak, plan ve hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca iç mimar istihdam ettik. İskelelerimize iç mimar eli de değecek” dedi.

 

(Kaynak: ibb.istanbul)